LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hera e parë nga kolapsi i marrëveshjes së grurit/ Anijet tregtare i afrohen porteve të Ukrainës

16 Shtator 2023, 16:59, Kosova & Bota CNA

Hera e parë nga kolapsi i marrëveshjes së grurit/ Anijet tregtare

Dy anije tregtare iu afruan porteve ukrainase këtë mëngjes në përgatitje për të mbledhur rreth 20,000 tonë grurë për Afrikën dhe Azinë, sipas një zyrtari ukrainas.

Ky do të ishte përdorimi i parë i tillë i korridoreve kryesore të detit të Zi që kur Rusia u tërhoq nga një marrëveshje e krijuar për të garantuar kalim të sigurt për anijet e ngarkesave që transportonin grurë.

Ministri i Infrastrukturës së Ukrainës, Oleksandr Kubrakov tha se anijet, Resilient Africa dhe Aroyat, ishin nisur për në Chornomorsk, një nga tre portet kryesore pranë qytetit të Odesa. 

Të dhënat nga faqja e internetit MarineTraffic, e cila gjurmon lëvizjet e transportit detar në të gjithë botën, në orën 14:00 me orën lokale treguan dy anijet secila rreth 10 milje larg bregut jugperëndimor të Ukrainës. 

Ukraina njoftoi muajin e kaluar se po krijonte "korridore të përkohshme" për transportin civil pas njoftimit të Rusisë në korrik se po tërhiqej nga Iniciativa e Kokrrave të Detit të Zi, një marrëveshje e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara e cila ofronte garanci sigurie për anijet. dërgimi i grurit ukrainas në tregjet botërore. 

Pesë anije kanë përdorur tashmë korridorin që lundron në jug nga portet e Ukrainës, sipas ministrit të infrastrukturës, por ky është kalimi i parë i tillë në drejtimin tjetër.

Edhe pse kompanitë tregtare të anijeve kanë filluar të përdorin korridoret e përkohshme, marina e Ukrainës ka paralajmëruar "kërcënimi ushtarak dhe rreziku nga minat nga Federata Ruse mbetet përgjatë të gjitha rrugëve"./ CNA

Lajmet e fundit nga