LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Breshëri dronesh ruse mbi Kiev/ Ukraina në përpjekje për ti shkatërruar

10 Shtator 2023, 20:14, Kosova & Bota CNA

Breshëri dronesh ruse mbi Kiev/ Ukraina në përpjekje për ti

Forcat ajrore të Ukrainës kanë thënë se Rusia ka lëshuar më shumë se 30 dronë në kryeqytetin e vendit në sulmet ajrore gjatë natës.

Për rreth dy orë, Kievi dhe rajoni përreth iu nënshtruan rrënojave pasi ushtria shkatërroi 26 nga 33 drone, thanë forcat ajrore ukrainase.

Një person ka mbetur i plagosur gjatë sulmit.

Kjo vjen pasi dy punonjës të huaj të ndihmës u raportuan të vrarë në Ukrainën lindore të dielën, pasi bombardimet ruse goditën një furgon që transportonte një ekip prej katër personash që punonin me organizatën jofitimprurëse ukrainase Road to Relief.

Vullnetarët u bllokuan brenda furgonit ndërsa ai u përmbys dhe mori flakë pasi u godit në afërsi të qytetit të Chasiv Yar, tha organizata në Instagram./ CNA

Lajmet e fundit nga