LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ukraina akuzon oligarkun rus për financimin e pushtimit

5 Shtator 2023, 17:48, Aktualitet CNA

Ukraina akuzon oligarkun rus për financimin e pushtimit

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) ka akuzuar oligarkun rus me origjinë ukrainase Mikhail Fridman për financimin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Fridman është kryetar i Alfa Group, një konglomerat privat që operon kryesisht në Rusi dhe shtetet ish-sovjetike që përfshin sektorin bankar, sigurimin, shitjen me pakicë dhe prodhimin e ujit mineral. Ai ka një pasuri neto prej 11.4 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Fridman është gjithashtu kryetar i Alfa Bank, firma e katërt më e madhe e shërbimeve financiare në Rusi dhe banka e saj më e madhe private.

Alfa Bank u godit javën e kaluar nga sanksionet që do ta pengojnë atë të mbledhë para përmes tregut amerikan. Fridman është një nga të paktët oligarkë rusë që ka folur kundër pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia. Në ditët e para të luftës, ai e quajti konfliktin një "tragjedi" si për ukrainasit ashtu edhe për rusët.

SBU bëri pretendimet e mëposhtme në një deklaratë :

·Që kur Moska filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës, Fridman ka "derdhur" rreth 2 miliardë rubla (rreth 20 milionë dollarë) në disa fabrika ushtarake në Rusi, duke përfshirë fabrikën e fishekëve Tula, e cila prodhon municione për ushtrinë dhe Urals Optical- Uzina Mekanike, e cila prodhon pajisje të teknologjisë së lartë për avionë luftarakë dhe helikopterë.

·Ai përdor asetet e Alfa Group për shpërndarjen masive të racioneve të thata, veshjeve dhe produkteve të tjera nën markën tregtare "Ushtria Ruse", të cilat i furnizohen ushtrisë. 

·Ai organizoi mbledhjen e asistencës materiale dhe teknike për nevojat e forcave ruse që luftonin në Ukrainë.

·Kompanitë e tij të sigurimit po kryejnë sigurime për pajisjet ushtarake, si dhe sigurimin e jetës dhe shëndetit për ushtarët rusë.

Hetuesit e kanë njoftuar Fridmanin për akuzat “në bazë të provave të mbledhura”, shtohet në deklaratë.

"I dyshuari aktualisht fshihet nga drejtësia jashtë vendit. Janë duke u zhvilluar masa gjithëpërfshirëse për nxjerrjen e tij para drejtësisë. Autori rrezikon deri në 8 vjet burg me konfiskim të pasurisë", thuhet në njoftim.

CNN kontaktoi Fridmanin, i cili nuk pranoi të komentonte mbi akuzat e SBU./ CNA

Lajmet e fundit nga