LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky takohet me trupat që po angazhohen në operacionin sulmues rreth Bakhmut

5 Shtator 2023, 16:21, Aktualitet CNA

Zelensky takohet me trupat që po angazhohen në operacionin sulmues

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me trupat që po angazhohen në operacionin sulmues rreth qytetit lindor të Bakhmut, sipas një deklarate nga zyra e presidentit, raporton "CNN".

Zelensky vizitoi brigadat luftarake ndërsa ishte në një udhëtim pune në rajonin e Donetskut të martën, thuhet në deklaratë, duke shtuar se ai diskutoi nevojat e njësisë, duke përfshirë "sigurimin e predhave të artilerisë, raketave për sistemet e mbrojtjes ajrore të vijës së parë, automjetet e evakuimit dhe elektronike pajisje luftarake”.

Zelensky gjithashtu shpërndau çmime për ushtarët, të cilët ai i përshkroi në "Telegram" si "luftëtarët tanë në sektorin Bakhmut".

Forcat ukrainase kanë bërë përparim të lehtë në jug dhe veriperëndim të Bakhmut në javët e fundit, i cili u kap nga forcat ruse në maj të këtij viti./ CNA

Lajmet e fundit nga