LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mijëra të vrarë e të plagosur/ Bilanci i luftës në Ukrainë nga zyrtarët amerikanë

18 Gusht 2023, 18:34, Kosova & Bota CNA

Mijëra të vrarë e të plagosur/ Bilanci i luftës në

Numri i përgjithshëm i trupave ukrainase dhe ruse të vrarë ose të plagosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë shkurtin e kaluar është afër 500,000, raporton Neë York Times, duke cituar zyrtarë amerikanë.

Zyrtarët i thanë Times se viktimat ushtarake të Rusisë po i afrohen 300,000. Numri përfshin deri në 120,000 vdekje dhe 170,000 deri në 180,000 trupa të plagosur. 

Zyrtarët thanë se shifrat nga pala ukrainase ishin afër 70,000 të vrarë dhe 100,000 deri në 120,000 të plagosur.

Sipas vlerësimeve, numri i trupave ukrainase është rreth 500,000, përfshirë trupat aktive, rezervë dhe paraushtarake. Rusia ka pothuajse trefishin e kësaj shifre, me 1,330,000 trupa aktive, rezervë dhe paraushtarake./ CNA

Lajmet e fundit nga