LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mediat ruse raportojnë zjarr të madh në terminalin e naftës

18 Gusht 2023, 11:20, Kosova & Bota CNA

Mediat ruse raportojnë zjarr të madh në terminalin e naftës

Një zjarr i madh ka përfshirë terminalin e naftës në Novorossiysk, një nga portet më të mëdha në Detin e Zi që ndodhet rreth 107 milje (172 km) nga Krimea.

Terminali, i cili ka një kapacitet prej 119,000 metra kub dhe një xhiro prej 5 milionë ton në vit, është qendra kryesore e eksportit të naftës të Rusisë në rajon.

Deri më tani është e paqartë nëse zjarri është shkaktuar nga një sulm ukrainas me dron, nga të cilët ka pasur disa në territorin rus ditën e kaluar.

Lajmet e fundit nga