LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia mbyll grupin e të drejtave të njeriut Sakharov Center

18 Gusht 2023, 16:47, Kosova & Bota CNA

Rusia mbyll grupin e të drejtave të njeriut Sakharov Center

Një gjykatë ruse mbylli të premten Qendrën Sakharov, një organizatë e njohur e dedikuar për ruajtjen e trashëgimisë së fizikanit dhe aktivistit të të drejtave të njeriut, fitues i çmimit Nobel, Andrei Sakharov, shkruan DW.

Mbyllja e grupit të të drejtave të njeriut shihet si pjesë e fushatës së Kremlinit për të goditur organizatat me prirje liberale që sfidojnë narrativat zyrtare, duke përfshirë ato për fushatën ushtarake të Moskës në Ukrainë .

Gjykata e qytetit të Moskës tha në një deklaratë se kishte vendosur të likuidonte Qendrën Sakharov me kërkesë të Ministrisë së Drejtësisë për mbajtjen e paligjshme të konferencave dhe ekspozitave.

Që nga krijimi i tij në 1996, grupi ka organizuar qindra debate, ekspozita dhe ngjarje të tjera. Në vitin 2015, mijëra njerëz u mblodhën atje për t'i bërë nderimet e fundit politikanit të opozitës Boris Nemtsov , i cili u vra pranë mureve të Kremlinit.

Autoritetet e shpallën grupin “agjent të huaj” në vitin 2014 dhe këtë vit urdhëruan dëbimin e qendrës nga ambientet e saj.

Kush ishte Andrei Saharov?
Andrei Sakharov, i cili vdiq në vitin 1989, ishte një figurë kyçe në zhvillimin e programit të bombës me hidrogjen të Bashkimit Sovjetik, por më vonë u bë i njohur për aktivizmin e tij në promovimin e të drejtave të njeriut dhe lirisë së ndërgjegjes.

Atij iu dha Çmimi Nobel për Paqe në vitin 1975, por nuk iu lejua të udhëtonte në Norvegji për ta marrë atë. Në vitin 1980, ai u dërgua në internim të brendshëm, i cili zgjati gjashtë vjet.

Rusia mbyll grupin e të drejtave të njeriut Sakharov Center

Në vitin 1988, Parlamenti Evropian krijoi Çmimin Sakharov , një çmim nderi për individët ose grupet që i kanë kushtuar jetën e tyre mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe lirisë së mendimit.

Organizata e themeluar për nder të tij drejtonte muzeun dhe arkivat e Qendrës Sakharov në Moskë./ CNA

Lajmet e fundit nga