LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thesaret e vjedhura të Muzeut Britanik shiten online me vlera qesharake

18 Gusht 2023, 17:48, Kosova & Bota CNA

Thesaret e vjedhura të Muzeut Britanik shiten online me vlera qesharake

Thesaret e vjedhura të Muzeut Britanik me një vlerë prej 50,000 paund u fshikulluan në eBay për vetëm 40 paund, është zbuluar.

Një ekspert i antikiteteve i tha muzeut tre vjet më parë se ata dyshonin se një anëtar i stafit po vidhte sendet - të cilat ishin shfaqur në faqen e ankandit që nga viti 2016.

Një hetim i brendshëm bëri që muzeu të shkarkonte Peter Higgs, 56 vjeç, një kurator i kulturave mesdhetare i cili kishte qenë me ta për më shumë se 30 vjet, transmeton The Telegraph.

Policia tani po heton vjedhjet, ndërkohë që muzeu po përballet me kritika për mënyrën sesi grabitja e organizuar vazhdoi kaq gjatë.

Ish-kancelari George Osborne, kryetar i muzeut, ka porositur një rishikim të pavarur për të përcaktuar se cilat objekte janë marrë, si mund të rikuperohen dhe të zbatohen masat mbrojtëse në të ardhmen, raporton Deily Mail.

Një zëdhënës i Muzeut Britanik tha: "Ne kemi kryer një hetim të plotë, kemi identifikuar personin që besojmë se është përgjegjës dhe ai person është shkarkuar. Ne po marrim gjithashtu veprime të mëtejshme të fuqishme për të siguruar që kjo të mos ndodhë më kurrë./ CNA

Lajmet e fundit nga