LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Global Gateway”/ BE ofron 30 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

1 Dhjetor 2021, 18:35, Kosova & Bota CNA
“Global Gateway”/ BE ofron 30 miliardë euro për Ballkanin

Komisioni Evropian ka paraqitur këtë të mërkurë iniciativën ?Global Gateway?, ku synohet të mobilizojë 300 miliardë euro investime në periudhën 2021-2027.

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen tha si pjesë e përpjekjes për t?u rikuperuar pas pandemisë, synohet të ridizenjohet se si lidhet bota.

?Do të mbështesim investime të zgjuara në infrastrukturë cilësore, duke respektuar standardet të larta sociale dhe ambientale. Global Gatewey është një strategji se si Evropa mund të ndërtojë më shumë lidhje elastike me botën?, tha Von Der Layen.

Investimet do të shkojnë për sektorët e klimës dhe energjisë, transportit, infrastrukturës digjitale, shëndetësisë si dhe edukimit.

Do të jenë 135 miliardë euro fonde të garantuara për investime në projektet e infrastrukturës, ku deri në 18 miliardë euro do të jenë grante nga buxheti i BE. Ndërsa institucionet financiare kanë planifikuar deri në 145 miliardë euro volum investimesh.

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi tha se projekti nis me fqinjët e BE, duke përmendur Ballkanin Perëndimor, Lindjen dhe fqinjët në pjesën jugor.

?Për Ballkanin Perëndimor, plani ka përcaktuar një paketë investimesh prej thuajse 30 miliardë euro, sa 1/3 e GPD së gjithë rajonit. Fondi do të ofrohet si grante dhe hua për 7 vitet e ardhshme?, tha Varhelyi.

Projekti për investimit në Ballkanin Perëndimor përfshin ndërtimin e hekurudhave dhe rrugëve për lidhjen e të gjithë kryeqyteteve në rajon me njëri-tjetrin dhe BE ku mes projekteve kryesore janë ?Autostrada e Paqes? dhe ?Autostrada Blu?.

?Autostrada e Paqes? përfshin ndërtimin e 39 km rrugë për të lodhur Nishin me Ploçnikun në jug të Serbisë. Autostrada do të lidhë Nishin me Prishtinën në Kosovë dhe më pas do të vazhdojë në Tiranë dhe për të përfunduar në Durrës. Ndërsa projekti tjetër ?Autostrada Blu? parashikon lidhjen e vijës bregdetare nga Kroacia, Malin e Zi dhe Shqipëri./euronews

Lajmet e fundit nga