LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vuçiç ngrihet nga shtrati/ Pret me lule Von der Layen

30 Shtator 2021, 10:43, Kosova & Bota CNA
Vuçiç ngrihet nga shtrati/ Pret me lule Von der Layen

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç ka pritur në Beograd, në një mënyrë tepër origjinale Presidenten e KE Ursula Von der Layen.

Takimi i tyre vazhdoi me një ceremoni, që shënonte fillimin e punimeve për modernizimin dhe rehabilitimin e hekurudhës Nish-Brestovac.

?Për ne, kjo është një vizitë historike, një gjë e madhe dhe e rëndësishme. Unë premtoj se delegacioni në Bruksel do të bëjë përpjekje për të arritur një marrëveshje, për të ruajtur paqen dhe për të nënshkruar më shumë marrëveshje që do të thotë një ekonomi më e mirë për të gjithë. Serbia nuk do të jetë një anëtar i BE -së derisa ne nuk do të zgjidhim marrëdhëniet me Prishtinën, por do të luftojmë dhe zgjidhim gjërat?, tha Vuçiç, duke shtuar se Serbia mbetet e përkushtuar për respektimin e marrëveshjeve të nënshkruara me BE-në, në dialogun me Prishtinën.

Von der Layen tha se është mirë që dialogu të vazhdojë dhe se rajoni ka nevojë për pajtim. ?Serbia po jep një kontribut të rëndësishëm dhe zëri i tyre duhet të jetë dëgjuar, ne po ju dëgjojmë, Unë mbështes fuqishëm integrimin evropian të Serbisë. Unë mirëpres reformat në Serbi, ju keni bërë një punë të shkëlqyeshme. Ne mbështesim ambiciet e Serbisë për të hapur grupe të reja.

Para disa ditësh u raportua se Vuçiç ishte në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kjo është dalja e tij e parë në media, pas ngritjes nga shtrati./CNA.al

Lajmet e fundit nga