LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abuzim me shpenzimet e fushatës/ Ish-Presidenti i Francës Nikola Sarkozy rrezikon dënimin me burg

30 Shtator 2021, 10:05, Kosova & Bota CNA
Abuzim me shpenzimet e fushatës/ Ish-Presidenti i Francës Nikola

Një gjykatë franceze dënoi të enjten Nicolas Sarkozy, ish-presidentin, me akuzat se ai financoi ilegalisht fushatën e tij të dështuar të rizgjedhjes në 2012 duke tejkaluar kufijtë e rreptë të shpenzimeve elektorale të Francës, por dënimi u pezullua.

Sarkozy, 66 vjeç, ishte president nga 2007 deri në 2012. Edhe pse ai nuk është më aktiv në politikë dhe vazhdon të jetë i përfshirë nga ngatërresa të shumta ligjore, dhe është ende një zë me ndikim të fuqishëm në të djathtën franceze.

Sipas New Your Times, ai rrezikon një vit burg dhe të paguajë një gjobë prej 3,750 euro, ose rreth 4,400 dollarë.

Ish presidenti Sarkozy e ka apeluar dhe për këtë arsye ka pezullim të dënimit. Vendimi kundër zotit Sarkozy të enjten erdhi pas një hetimi shumëvjeçar dhe një gjykimi në maj dhe qershor.

Sipas ligjit francez, shpenzimet për fushatat elektorale janë të kufizuara për të siguruar që kandidatët të konkurrojnë në një fushë të barabartë loje. Në vitin 2012, kufiri për fushatat presidenciale, për kandidat, ishte rreth 16.8 milionë euro, ose rreth 19.7 milionë dollarë, në raundin e parë të zgjedhjeve, dhe rreth 5.7 milionë euro, ose rreth 6.7 milionë dollarë, mbi atë në raundin e dytë për dy votuesit kryesorë, të cilët përfshinin Sarkozy.

Si rezultat, prokurorët përcaktuan se fushata kishte shpenzuar të paktën 42 milionë euro, ose rreth 50 milionë dollarë , pothuajse dyfishi i kufirit ligjor./CAN.al

Lajmet e fundit nga