LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kthesë tjetër/ Hetimet për zgjedhjet në SHBA tregojnë se Trump ka fituar

29 Shtator 2021, 09:05, Kosova & Bota CNA
Kthesë tjetër/ Hetimet për zgjedhjet në SHBA tregojnë

Sipas USAToday, hetimet e fundit në lidhje me zgjedhjet në Amerikë, tregojnë se mashtrimi i votuesve ndikoi në rezultatin e zgjedhjeve të Arizonës

Rezultatet e para të një kontrolli zgjedhor në Arizona tregojnë se:

Presidenti Joe Biden fitoi qarkun më të madh të shtetit ndersa ish-Presidenti Donald Trump mori më pak vota sesa ishin numëruar fillimisht.

Por tani kanë dalë fakte të tjera në lidhje me rezultatet e auditimit.

Raporti i ri tregon përfundimisht se kishte shumë vota mashtruese, vota misterioze dhe vota të rreme për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve 4 ose 5 herë.”

Postimet në mediat sociale që mbështesin pretendimin e Trump, si dhe artikujt nga faqet e internetit konservatore si Gateëay Pundit, grumbulluan mijëra ndërveprime brenda pak ditësh, sipas CroëdTangle, një mjet i njohurive të mediave sociale. Disa faqe i përmbysën rezultatet e auditimit për të thënë se Trump në fakt fitoi shtetin.

Gjithashtu eishikimi i Cyber ??Ninjas, i mbështetur nga republikanët mik të Trump dhe i paraqitur në Senatin shtetëror më 24 shtator, sugjeroi se kishte probleme me listat e votuesve në Maricopa County, ku Biden fitoi me më shumë se 45,000 vota. Por auditimi nuk doli në pah dëshmi se mashtrimi i gjerë i votuesve ndikoi në rezultatin e zgjedhjeve. Disa organizata të pavarura të kontrollit të fakteve i kanë hedhur poshtë këto pretendime./CNA.al

Lajmet e fundit nga