LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensionet në Veri/ Presidentja e KE mesazh Kosovës dhe Serbisë

29 Shtator 2021, 10:08, Kosova & Bota CNA
Tensionet në Veri/ Presidentja e KE mesazh Kosovës dhe Serbisë

Presidentja e KE, Von der Leyen ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Kosovë.

Ndërkohë,  gjatë një konference të përbashkët për mediat me kryeministrin Albin Kurti, presidentja e KE, ka folur edhe për situatën e tensionuar në Veri të kosovës.

Ajo i ka drejtuar mesazhe të qarta Kosovës dhe Serbisë, ndërsa theksoi se dialogu është mënyra më e mirë për të zgjidhur konfliktin dhe duhet të shkohet drejt miqësisë, bashkëpunimit e pajtimit.

Von der Leyen kujtoi se vetë vjen nga një vend i cili shkaktoi Luftën e Dytë Botërore dhe Holokaustin, por dhe vetë BE nisi si bashkëpunim tregtar.

Si hap të parë, Presidentja e KE propozoi menjëherë ç?tensionimin e situatës.

?Së pari, çështja që po i shohim aktualishtnë kufi, më lejoni të reflektoj së pari rreth kësaj. Ndërsa ne flasim këtu, negociatorët janë në Bruksel, shpresoj që kanë mandate të qëndrueshëm për të negociuar, mënyra më e mirë për të zgjidhur problemet.

Në përgjithësi jam e bindur që të ç?tensionohet situata, të vijohet me dialog. Unë vij nga një vend, nga BE, që të dyja me përvojë mbi 70 vjeç se çfarë nënkupton shkapërsimi

Vij nga një vend që është përgjegjëse për Holokaustin dhe që shkaktoi Luftën e Dytë Botërore. Ne kemi filluar me tregëtinë, çelikun, thengjillin në BE.

Kjo n aka sjellë në një process që përkundër gjithë vështirësive të kaluara, që duhet të kujtohen, pasi janë shenja paralajmëruese, por edhe i respektojmë jetët e atyre që janë humbur. Vështrimin nga e ardhmja, në një mënyrë që nga miqësia e bashkëpunimi të kalojmë tek vështirësia. Duhet pajtim. Pse po e adresoj?

Këto janë çështje të kohës që duhet të ivnestohet shumë, e di që ka padurim për të ecur përpara, e respektoj shumë, është shenjë e mrekullueshme. Ta marrim padurim dhe ta çojmë në konstrukt të punës për të ardhmen. Është me rëndësi që të kemi ëndrra. Në jetën time politike gjithmonë kam pasur ëndrra. Përvoja ime është që, nëse bëni ndryshim në mënyrë eefktive ecni përpara.

Unë ndaj ëndrrat me rajonin, jam mbështetëse e flaktë e zgjerimit. Dua që Ballkani Perëndimor të rreshtohet me ne. Kjo është ëndërr, ja vlen barra qiranë. Gjithçka ka nisur me ëndërr. Prandaj jam këtu. Dua t?ju dëgjoj, të mësoj më shumë, që javën e ardhshme të kemi një gur themel të qëndrueshëm që të vijojmë të punojmë.?-tha Ursula von der Leyen.

Lajmet e fundit nga