LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmëron Stoltenberg: Përgatituni për një luftë të gjatë në Ukrainë

17 Shtator 2023, 08:46, Kosova & Bota CNA

Paralajmëron Stoltenberg: Përgatituni për një luftë

Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se nuk do të ketë një fund të shpejtë të luftës në Ukrainë, në një intervistë të botuar të dielën, ndërsa Kievi vazhdon me kundërofensivë kundër Rusisë, raporton Agence France-Presse.

“Shumica e luftërave zgjasin më shumë se sa pritej kur fillojnë fillimisht”, tha Stoltenberg në një intervistë me grupin mediatik gjerman Funke.

"Prandaj ne duhet të përgatitemi për një luftë të gjatë në Ukrainë."

Kievi nisi kundërofensivën e tij në qershor, duke u zmbrapsur kundër pozicioneve të ngulitura ruse në jug dhe lindje, por ka bërë fitime të kufizuara.

“Ne të gjithë dëshirojmë një paqe të shpejtë”, tha Stoltenberg.

“Por në të njëjtën kohë ne duhet të pranojmë: nëse presidenti [Volodymyr] Zelensky dhe ukrainasit pushojnë së luftuari, vendi i tyre nuk do të ekzistojë më.

“Nëse presidenti Putin dhe Rusia heqin armët, ne do të kemi paqe”.

Për ambiciet e Ukrainës për t'u bashkuar me aleancën, Stoltenberg tha: "Nuk ka dyshim se Ukraina përfundimisht do të jetë në NATO".

Kiev ishte "i afruar më shumë me NATO-n" në një samit të aleancës në korrik, tha ai, sipas AFP.

“Kur të përfundojë kjo luftë, ne kemi nevojë për garanci sigurie për Ukrainën. Përndryshe, historia mund të përsëritet”, shtoi ai.

Në samitin e korrikut në Vilnius, udhëheqësit e NATO-s ranë dakord që Ukraina mund t'i bashkohet aleancës pasi të plotësohen disa kushte dhe zyrtarët e SHBA-së dhe Gjermanisë e bënë të qartë se këto do të përfshijnë kryerjen e reformave nga Kievi për të mbrojtur demokracinë dhe sundimin e ligjit./ CNA

Lajmet e fundit nga