LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afganistan/ Talibanët arrestojnë stafin e OJQ-ve, përfshirë të huajt

16 Shtator 2023, 22:26, Kosova & Bota CNA

Afganistan/ Talibanët arrestojnë stafin e OJQ-ve, përfshirë

Misioni Ndërkombëtar i Asistencës tha se 18 anëtarë të stafit, duke përfshirë një anëtar të ekipit ndërkombëtar për të cilin mediat lokale raportuan si shtetas të SHBA-së, u morën nga zyra e tyre në dy raste të veçanta brenda një muaji, raporton DW.

Një organizatë jofitimprurëse me bazë në Afganistan tha të shtunën se po punonte me Kombet e Bashkuara dhe të tjerë për lirimin e 18 punonjësve, duke përfshirë një të huaj, të arrestuar nga talebanët .

Misioni Ndërkombëtar i Asistencës tha se dy shtetas afganë dhe një anëtar i ekipit ndërkombëtar u morën nga zyra e tij në Ghor qendrore më 3 shtator. Organizata jofitimprurëse tha se 15 anëtarë të tjerë të stafit kombëtar afgan u morën nga e njëjta zyrë më 13 shtator. Grupi tha se të gjithë ata ishin dërguar në Kabul.

Grupi tha në një deklaratë se ata kishin punuar në vend së bashku me afganët për 57 vjet. Ata i qëndrojnë "parimit që ndihma nuk do të përdoret për të çuar përpara një këndvështrim të caktuar politik ose fetar," thuhej në deklaratë.

Mediat lokale raportuan se një shtetas amerikan është në mesin e të arrestuarve dhe se anëtarët e stafit u arrestuan për kryerjen e punës misionare të krishterë.

OJQ-të nën sulm
Organizatat joqeveritare (OJQ) janë vënë nën një vëzhgim më të madh që kur talebanët erdhën në pushtet dy vjet më parë . Pas marrjes së pushtetit, talebanët detyruan pothuajse të gjitha gratë të linin punën e tyre. 

Në dhjetor të vitit të kaluar, regjimi i ndaloi gratë afgane të punonin në agjencitë joqeveritare, duke detyruar disa OJQ të pezullonin punën pasi kishin gra që punonin për to. 

Talibanët gjithashtu kanë ndaluar vajzat të ndjekin shkollat ??e mesme dhe kanë mbyllur universitetin e grave.

Misioni Ndërkombëtar i Asistencës tha në faqen e tij të internetit se grupi ka punuar në Afganistan për të përmirësuar jetën dhe për të ndërtuar shëndetin lokal, zhvillimin e komunitetit dhe arsimin në partneritet me vullnetarët ndërkombëtarë të krishterë./ Përshtatur nga CNA

Lajmet e fundit nga