LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kapja e 2.3 tonë kokainë/ Arrestohet në Spanjë kreu shqiptar i celulës së 'Kartelit Ballkanik'

17 Shtator 2023, 13:12, Kosova & Bota CNA

Kapja e 2.3 tonë kokainë/ Arrestohet në Spanjë kreu shqiptar

Kreu shqiptar i celulës së 'Kartelit Ballkanik' është vënë në prangat e policisë spanjolle.

Ai është përgjegjës për 2.3 tonë kokainë të kapur disa ditë më parë në anijen e peshkimit “Bestarruza” ku u arrestuan 4 anëtarë të ekuipazhit, mes të cilëve 2 shqiptarë. Dy të tjerët janë një argjentinas dhe një afrikan nga Cabo Verde.

Kjo celulë e lëndëve narkotike u godit falë operacionit të DEA-s amerikane në bashkëpunim me strukturat e autoriteteve policore spanjolle.

Veç drogës së sekuestruar në anije, kontrollet në A Coruna zbuluan 200 mijë euro cash dhe një automjet tip “Maserati” në pronësi të kreut të grupit. Shqiptari është arritur të kapet në një hotel, teksa ishte nisur drejt Madridit sapo kishte marrë vesh kapjen e ngarkesës së kokainës./ CNA

Lajmet e fundit nga