LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrëzohet avioni në Brazil/ Ndërrojnë jetë të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi

17 Shtator 2023, 09:32, Kosova & Bota CNA

Rrëzohet avioni në Brazil/ Ndërrojnë jetë të

Katërmbëdhjetë persona kanë humbur jetën në një aksident avioni gjatë motit të keq në Amazonën braziliane të shtunën, raporton BBC.

Avioni i vogël me helikë ishte afër fundit të udhëtimit të tij 400 km midis Manaus, kryeqyteti i shtetit të Amazonas, dhe qytetit të largët të xhunglës Barcelos kur u rrëzua.

Zyrtarët thanë se të gjithë ata që ishin në bord - 12 pasagjerë dhe dy anëtarë të ekuipazhit - u vranë në aksident.

Një hetim ka nisur për zbardhjen e shkaqeve të ngjarjes.

Sekretari i Sigurisë së Shtetit të Amazonas, Vinicius Almeida tha se informacionet fillestare sugjeronin se avioni u rrëzua pasi doli nga pista kur zbriti në Barcelos gjatë shiut të dendur dhe dukshmërisë së ulët.

Faqja braziliane e lajmeve G1 raportoi se avioni ishte një EMB-110, një turboprop me dy motorë i prodhuar nga prodhuesi brazilian i avionëve Embraer.

Sipas G1, pronari i avionit, Manaus Aerotáxi, tha se avioni dhe ekuipazhi i tij plotësuan të gjitha kërkesat e nevojshme për të fluturuar.

"Ekipet tona kanë qenë në terren duke u përgjigjur që nga momenti i rrëzimit për të ofruar mbështetjen e nevojshme," shkroi guvernatori i Amazonas Wilson Lima në X (ish-Twitter) pas përplasjes.

"Solidariteti dhe lutjet e mia për familjen dhe miqtë e viktimave."

Kryetari i bashkisë së Barcelos, Edson de Paula Rodrigues Mendes, tha për CNN se avioni ishte marrë me qira nga një biznesmen që punon në vend në peshkimin e gjahut.

Mendes tha se pasagjerët ishin miq nga pjesë të tjera të Brazilit që ishin të përfshirë në këtë sport.

Zyrtarët thanë se trupat e viktimave do të dërgoheshin në Manaus për identifikim zyrtar.

Barcelos është një destinacion popullor turistik pasi shtrihet afër disa parqeve kombëtare.

Shtatori konsiderohet të jetë fillimi i sezonit të pikut të peshkimit në Amazonas. Shteti është veçanërisht i njohur për llojet e tij të ndryshme të peshqve dekorativë si tucunaré - i njohur gjithashtu si levreku i palloit./ CNA

Lajmet e fundit nga