LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tirana's incinerator immerses the media in the corruption affair

2023-12-10 12:16:00, Aktualitet CNA
Tirana's incinerator immerses the media in the corruption affair
Illustrative photo

The investigations for the Tirana incinerator have reached several directors, who are not insignificant, but Taulant Tushe is the main key of the Municipality of Tirana, the most important director of this institution, although in SPAK there are also investigations for several other directors .

As CNA has warned, there are several reports regarding some officials of the Municipality of Tirana, who were called the untouchables, where one of them is behind bars, another under house arrest due to age, several other officials arrested and many others under investigation.

In fact, the incinerator of Tirana, apart from the fact that it shows that there was a corrupt affair in the municipality headed by Veliaj, has another fact inside. It is the corruption, the service, the abuse that the media have done with the theft, the affair of the century, such as the Tirana incinerator, where 110 million euros were paid by private business and the Albanian state, and the incinerator does not exist.

6 years concession contract postponed by finding loopholes, giving permits late, claiming that the permit will be issued later and sooner, the incinerator will be built after so many years, while millions of euros have been paid by the state every year, for a service that does not exist.

MEDIA

The media is the biggest violence, as you will openly have the documents and facts about how "Top Channel" entered into a partnership with Klodian Zoto and Mirel Mërtir, part of the structure of the Rilindash corruption affair. After he went there, exactly to "Top Channel", to the megaphone of Rilindhas.

It was not the only one, it was followed by "Report TV". Carlo Bollino called them ads, but no one tells us why the ads were only taken during the 2021 campaign. Without talking about "Top" who has received money in the future, he has made "Top News" available, shelters the fines, which he has self-accused.

The Renaissance propaganda, its media, were paid millions of euros from Albanian taxes by the incinerator company of Tirana, to say how good the incinerator was, how happy the people were with the incinerator, how beautiful the incinerator was that did not exist.

Pa folur se na kanë thënë se ai i Fierit ka mbaruar dhe po punon e po bëhet nami, pa folur për deputetët e shumicës që kanë gënjyer si derra, janë mediat e pushtetit, të cilat nuk kanë marrë 1 lek, por kanë marrë miliona euro nga taksat e shqiptarëve për t’i gënjyer këta të fundit.

Kanë qenë bashkë në korrupsion dhe jo vetëm në reklama, pasi “Top Channel” ka sulmuar prokurorë të SPAK-ut.

Ka sulmuar personat që hetonin çështjen për llogari të Mirel Mërtirit. Ky është akt kriminal. Është përfshirë në skema dhe skenarë për të devijuar të vërtetën, për të shpëtuar Mirel Mërtirin, të cilit kanë frikë t’ia përmendin emrin.

As Carlo Bollino dhe as Vjollca Hoxha me ortakëritë e saj nuk e shpëtojnë dot aferën nga e vërteta, e cila është një.

Nuk mund të ekzistojë teza se aferën e bëri dikush i vetëm me disa zyrtarë, ndërkohë Erion Veliaj dhe Edi Rama nuk dinin gjë.

E në rast se ua kanë bërë prapa krahëve pikërisht për këtë arsye, jo vetëm duhet të kërkonin ndjesë, por duhet të kishin reflektuar këtu e tri vite më parë, për të treguar se nuk ishin pjesë e aferës, por askush nuk u ndal.

Gjithçka vazhdoi, edhe pse pati Komision Hetimor Parlamentar. Edhe pse mediat prej 5, 7 vitesh bërtasin, ulërasin se ka aferë tek inceneratori. Qeveria jonë hesht, zyrtarët e lartë, politikanë përgjegjës, heshtën. Përdorën tezën se duhet të talleshin ata që denonconin sepse inceneratorët ishin shumë të mirë dhe gazetarët ishin qesharakë.

Më pas sulmuan dhunshëm me gjithë batërdinë e tyre duke përdorur lloj-lloj horrash mediatikë. Por tani kanë ndryshuar strategji. Duhet të besojmë të vërtetën që thonë ata, e cila është se janë disa zyrtarë të Bashkisë së Tiranës, janë disa drejtorë, që hanin dardha prapa krahëve, siç ia hanin kryeministrit.

AFERA E INCENERATORËVE ZHYT BRENDA MEDIAT

Afera e inceneratorëve është një aferë që zhyt brenda mediat, e cila ka kryer vepra kriminale ndaj zyrtarëve të SPAK-ut dhe ndaj medias, ndaj kolegëve që denonconin aferën thjesht dhe vetëm për një arsye.

Për të shpëtuar hajdutët e aferës së vërtetë të inceneratorëve, të cilët paguanin këto media me paratë e korrupsionit, që i siguronin duke bashkëpunuar me zyrtarët e shtetit.

Afera e inceneratorëve është vjedhja e shekullit. E vërteta është një dhe vetëm një, nuk ka dy të vërteta. Ata që kanë vjedhur nuk janë thjesht dhe vetëm “zyrtarucë” e në rast se ishin vetëm kaq, ku i kishin sytë shefat e tyre, të cilët nga ana tjetër përdornin mediat për të mbuluar aferën e shekullit dhe në këtë zullum janë zhytur shumë media dhe SPAK-u po heton.

There will be all the facts and evidence that reveal a criminal scheme, which starts from the Rilindash government and ends at the media service./ CNA

 

Lajmet e fundit nga