Sot nis punën Komisioni i Rithemelimit/ Basha përballë dy alternativave

8 Janar 2022, 08:59, Politikë CNA
Sot nis punën Komisioni i Rithemelimit/ Basha përballë dy

Kryetari i degës së PD-së, Fier, Luan Baçi, ka deklaruar se sot do të rinisë punën Komisioni për Rithemelimin e PD-së.

Baçi i ka ofruar në vend të ikjes edhe një alternativë Bashës, edhe nëse nuk do që të dalë nga zyrat.

Ai ka thënë se Basha është deputet dhe si i tillë, ose duhet të bashkohet me Komisionin e Rithemelimit, ose nëse s?pranon të ikë fare.

 ? Le të rrijë në zyrë bashkë me ne, s?ka problem fare?, ka thënë Baçi, duke shtuar se Basha mund të bëhej pjesë madje edhe e Komisionit të  Rithemelimit.

Intervista

Baçi, cili grup është ky që niset në këto momente nga Fieri?

 Baçi: Ky është grupi I dytë që po niset drejt Tiranës. Grupe ? grupe po ikin pothuaj një masë e madhe, e konsiderueshme e anëtarësisë së PD së degës Fier po edhe të degëve të tjera sipas informacione që kam dhe jam koherent me ta. Do të ketë një pjesëmarrje të madhe përpara selisë së Partisë Demokratike. Do të doja t?i ftoja anëtarët e PD të degës së Fierit, Patosit, Mallakastrës, Lushnjës dhe Divjakës të vazhdojnë rrugën drejt Tiranës pa asnjë lloj problemi, pa u u frikësuar nga fjalët që nxjerrin herë pas herë në media për dhunë apo për veprime që dëmtojnë qytetarët.

Protesta e sotshme e PD është një protestë masive, një protestë festive ku do të jemi para selisë së PD për të zbatuar vendimin e Kuvendit të 11 Dhjetorit, vendimin nr 6 që e ka shkarkuar Lulzim  Bashën nga kryetar. Mendoj dhe shpresoj se zoti Basha sot do të reflektojë dhe madje unë kam bërë ftesë që të bashkohet aty me ne bashkë, me demokratët që do të vijnë nga të gjitha rrethet e Shqipërisë dhe të vazhdojmë punën me Komisionin e Rithemelimit.

Basha do të jetë në selinë e PD ku ka edhe axhendën e ditës. Mendoni se kjo do ta pengojë protestën tuaj?

 Baçi: Absolutisht nuk do ta pengojë protestën ose fillimin e punës së Komisionit të Rithemelimit. Komisioni i Rithemelimit që u zgjidh në Kuvendin e 11 Dhjetorit do të fillojë punë sot dhe demokratët do ta shoqërojnë. Shoqërimi bëhet nga demokratët në ditën e parë të punës. Basha nuk është Kryetar, Basha është deputet i PD dhe si i tillë, ai sot ose duhet të bashkohet me ne, ose duhet të ikë nga zyra. Është shumë e thjeshtë situata dhe unë kam besim dhe shpresë se ai do të bëjë një nga këto të dyja. Në zyrë nuk do të rrijë.

 Po nëse nuk del nga zyra?

 Baçi: Le të rrijë në zyrë bashkë me ne, s?ka problem fare. Komisioni i Rithemelimit do të futet aty dhe ai le të bëhet pjesë po deshi. Mund ta hedhim dhe në votë atje ta bashkojmë të bëhet pjesë e komisionit si deputet i thjeshtë.

Lajmet e fundit nga