LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këshilla/ Si të largohemi nga një marrëdhënie toksike

7 Dhjetor 2021, 08:42, Lifestyle CNA
Këshilla/ Si të largohemi nga një marrëdhënie toksike

Të gjithë kemi dëgjuar histori për marrëdhëniet toksike, kemi lexuar libra, e kemi parë në filma, por kur bëhet fjalë për të dalluar dhe për t’i dhënë fund një lidhje të tillë në jetën reale, nuk është aq e lehtë.

Dr. Lillian Glass, një eksperte e komunikimit dhe psikologjisë me bazë në Kaliforni, në librin e saj ?Toxic People?, një marrëdhënie toksike e përcakton si ?çdo marrëdhënie (midis njerëzve) që nuk e mbështesin njëri-tjetrin ku ka konflikt dhe ku njëri kërkon të minojë tjetrin.?

https://www.hindustantimes.com/lifestyle/relationships?fbclid=IwAR1g9Dit5H1PIpS-1Z_Mrg9qEuQJ-ND7wZd1_QZN35k6-Os_HU0ORIhI5

Sipas hindustantimes.com Një marrëdhënie quhet “toksike?, në momentin kur njëri nga personat ndihet i padashur, i pambështetur, i bllokuar, i kontrolluar, i keqkuptuar ose subjekt i talljeve të vazhdueshme. Të dyshosh veten, ta bësh veten të besosh se e meriton traumën dhe të fajësosh veten që e lejove të ndodhë, janë të gjitha shenja të të qenit në një marrëdhënie toksike. Mos u mërzit, nuk je i vetmi.

Edhe pse është e vështirë të dalësh nga një marrëdhëniet abuzive, ajo ccka mbetet më e rëndësishme është të mësosh të shërohesh prej saj për të ecur përpara.

?Kur vjen puna për të përballuar emocionet tuaja pas përfundimit të një marrëdhënieje toksike, mbani mend një gjë, çdo fund është një fillim i ri. Jini shumë krenarë për veten që patët guximin të njihnit çështjen dhe më pas të lini marrëdhënien toksike. Do të duhet kohë për t’u shëruar nga përvoja juaj traumatike, por sigurisht që do ta kaloni këtë?, thotë Devina Kaur, një autore dhe folëse motivuese.

Disa këshilla që do t?ju ndihmojnë kur kaloni një marrëdhënie toksike:

Emocionet janë të shenjta, kushtojini vëmendje atyre dhe besojuni profesionistëve të cilët dinë se si t?I trajtojnë ato. Emocionet nuk janë as të drejta e as të gabuara, ato thjesht ekzistojnë. Kaloni kohë në qetësi dhe heshtje dhe njihuni me veten tuaj të re. Njohja e vetvetes do të thotë gjithashtu të njohësh pjesët që të bëjnë të mos ndihesh rehat, shkruan CAN.al.

Praktikoni kujdes të mirë për veten dhe merrni pak kohë shtesë për veten dhe emocionet tuaja. Sa më shumë ta njihni veten dhe të praktikoni vetëpranim radikal, duke përfshirë gjithashtu edhe emocionet e errëta që shfaqen, aq më shumë dashuri do të keni për veten tuaj.

Ndaloni së fajësuari veten që marrëdhënia nuk funksionon. Ndaloni së jetuari në faj. Mësoni të falni veten. Jini të sjellshëm me veten dhe respektoni veten. Mësoni të largoheni dhe të çliroheni nga e kaluara juaj.

Mos nxitoni të ?hidheni? në një marrëdhënie tjetër. Merrni kohën tuaj. Vetmia që mund të ndjeni është më mirë sesa të jeni në një marrëdhënie tjetër toksike. Përveç kësaj, mund t’ju duhet të punoni me veten dhe të përballeni me traumën përpara se të filloni një marrëdhënie të re.

Shërimi nga thyerja e zemrës kërkon kohë dhe një komunitet të fortë dhe mbështetës për t’ju ndihmuar të hiqni të gjitha shtresat e turpit, vetë-dyshimin dhe ndjenjat se ndoshta nuk jeni mjaftueshëm të mirë./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga