LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Riten rastet e infektimeve nga Omicron/ Anglia paralajmëron masa shtrënguese gjatë Krishtlindjeve

6 Dhjetor 2021, 18:08, Lifestyle CNA
Riten rastet e infektimeve nga Omicron/ Anglia paralajmëron masa

Përhapja e Covid në Britani vijon të rritet pasi varianti super-mutant Omicron vazhdon të përhapet. Shkencëtarët paralajmëruan se kjo mund të shkaktojë një valë pranimesh në spitale më të mëdha se kulmi i dytë dimrin e kaluar.

Departamenti i Shëndetësisë regjistroi 51,459 raste të reja në 24 orët e fundit, që ishte një e pesta më shumë se të hënën e kaluar dhe hera e tretë në një javë që ata kanë kaluar shifrën 50,000. U regjistruan edhe 41 vdekje të tjera me një rritje prej 17 për qind krahasuar me një javë më parë.

290,165 shtesa të tjera përforcuese u shpërndanë në të gjithë vendin të dielën, dukshëm më pak se objektivi i numrit 10 prej 500,000 në ditë që vendosi javën e kaluar për të mbrojtur kundër valës së ardhshme Omicron.

Ndërkohë, 90 raste të tjera të variantit u konfirmuan sot në Angli dhe Skoci, duke e çuar totalin e Mbretërisë së Bashkuar në 336 dhe duke u rritur me gati një të tretën brenda një dite.

Profesor Paul Hunter, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin e Anglisë Lindore, tha se ai priste që ajo të bëhej varianti mbizotërues ‘ndoshta brenda javëve ose një muaji të ardhshëm’, bazuar në shpejtësinë që po kalon Delta në epiqendrën e Afrikës së Jugut.

Ai pohoi ndërsa ky afat kohor do të thotë se ka pak nevojë për më shumë kufizime në Krishtlindje, nuk përjashton nevojën për më shumë kufizime në një moment të Vitit të Ri.

Ligjet që kërkojnë maska ????në dyqane dhe në transportin publik janë vendosur të qëndrojnë në fuqi në Britani deri në Vitin e Ri, pasi ministrat përpiqen të shmangin kërkesat për kufizime më të ashpra në prag të Krishtlindjes.

Të dhënat e botës reale sugjerojnë se varianti shumë i evoluar ka tre herë e gjysmë më shumë gjasa të infektojë njerëzit sesa Delta për shkak të kombinimit të rezistencës ndaj vaksinave, rritjes së infektivitetit dhe ikjes së antitrupave.

Dr Simon Clarke, një mikrobiolog në Universitetin e Reading, tha se ishte ‘plotësisht e mundur’ që Omicron të mund të shkaktonte një valë pranimesh në spital në të njëjtin nivel me kulmin në janar 2021 – edhe nëse është më i butë se Delta.

Ai tha për MailOnline: ?Nuk është e pazakontë që një patogjen më i transmetueshëm, por më pak që shkakton sëmundje të shkaktojë një problem më të madh se një virus që është më pak vdekjeprurës. Nëse infekton një numër shumë të madh, por shtron vetëm një përqindje të vogël, ne mund të përfundojmë me shumë njerëz në spital.’

Ka patur një rritje meteorike të infeksioneve në Afrikën e Jugut brenda dy javëve që kur ai paralajmëroi botën për ekzistencën e Omicron më 24 nëntor. Kishte 11,125 raste dje, duke shënuar një rritje pesëfish në një javë. Në total, ka mesatarisht 46,000 infeksione Covid çdo ditë në MB dhe të dhënat nga Konsorciumi Covid Genomics UK (COG-UK) sugjerojnë se Omicron është tashmë pas rreth një në 60 prej tyre./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga