LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

5 përfitimet e kakaos që mund të ndryshojnë jetën tonë për mirë

6 Dhjetor 2021, 13:53, Lifestyle CNA
5 përfitimet e kakaos që mund të ndryshojnë jetën

Të gjithëve u pëlqen të hanë çokollatë herë pas here dhe të bëjnë një pije të ngrohtë me kakao, por pak i kuptojnë përfitimet e konsiderueshme shëndetësore që kakaoja ofron për trupin. Kakao është një pluhur i bërë nga farat e saj duke i shtypur ato dhe duke hequr yndyrën. Fillimisht u përdor nga fisi Maja dhe më vonë u fut në Evropë, ku përdorej si ilaç në ato kohë. Më poshtë keni të lkistuar disa nga përfitimet që sjell konsumimi i kakaos.

Kur bëhet fjalë për të lehtësuar dhimbjet menstruale në mënyrë natyrale, ngrënia e çokollatës së zezë është zgjidhja perfekte. Çokollata e zezë përmban këtë kakao lehtësuese, e cila mbart një lëndë ushqyese të quajtur magnez . Trupi juaj ka nevojë për magnez për të qëndruar i shëndetshëm. Nëse jeni duke përjetuar dhimbje në zona si ijet, kofshët dhe barku, magnezi në çokollatë është një zgjidhje e shpejtë për të qetësuar muskujt e mitrës tuaj.

Nëse keni menduar se kakaoja shkakton shtim në peshë, do të habiteni. Nëse nuk konsumoni një sasi të madhe të çokollatës së zezë, dozat e shëndetshme ndihmojnë në kontrollin e peshës tuaj.

Kakaoja përfshin fitonutrientë, që është një substancë që vjen nga bimët dhe është shumë e shëndetshme. Kakaoja është gjithashtu e ulët në yndyrë dhe sheqer dhe është e shkëlqyeshme për të ringjallur nivelet tuaja të energjisë dhe njëkohësisht për t’ju bërë të ndiheni të ngopur. Pra, nëse dëshironi një zgjidhje të shëndetshme për humbje peshe pa ndier uri gjatë gjithë kohës, pluhuri i kakaos është një ilaç natyral.

Astma mund të jetë e frikshme dhe kërcënuese për jetën, por mos u shqetësoni gjithmonë do të ketë diçka që mund të bëni për të shmangur dyshimet tuaja në lidhje me astmën. Kakaoja përmban 2 përbërës të veçantë të quajtur teobrominë dhe teofilinë, të cilat të dyja konsiderohen anti-astmatike. E para, teobromina , ndihmon në lehtësimin e rrugëve të frymëmarrjes në mushkëri dhe mbron nga kanceri i mushkërive, sepse ul rrezikun e alergjive; ndërsa teofilina ndihmon rrugët tuaja të frymëmarrjes të relaksohen dhe ka cilësi anti-inflamatore.

Kakaoja është e shkëlqyeshme për freskimin e imunitetit, sepse ka cilësi antioksiduese që nxisin rrjedhjen e gjakut, e bëjnë zorrën tuaj më të shëndetshme dhe ju qetëson dhe si rezultat, do të ndiheni më pak të stresuar. Ka edhe flavonole, miqtë tanë që kanë bazë kakao dhe janë arsyeja kryesore për funksionimin më të mirë të imunitetit. Ato ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe reduktojnë inflamacionin.

Kakaoja është e mrekullueshme për mbrojtjen e mishrave të dhëmbëve nga kavitetet dhe prishjen e dhëmbëve. Ai përmban polifenole që ndihmojnë në luftën kundër acidit që pushton smaltin e dhëmbëve tuaj (substanca e bardhë që mbulon dhëmbët). Jo vetëm që kakao i ndihmon dhëmbët tuaj të qëndrojnë të shëndetshëm, por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për lëkurën tuaj . Ju ndoshta keni besuar se çokollata shkakton puçrra fytyre, por ky është një mit i provuar. Në fakt, në fakt mund të përfitojë lëkurën tuaj. I kushtohet mbrojtjes nga dielli dhe hidratimit të përgjithshëm të lëkurës tuaj./ A.E CNA.al

Lajmet e fundit nga