LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i fortë i ekspertes/ Pandemia e ardhshme mund të jetë më vdekjeprurëse

6 Dhjetor 2021, 11:58, Lifestyle CNA
Paralajmërimi i fortë i ekspertes/ Pandemia e ardhshme mund të

Dame Sarah Gilbert, një nga krijuesit e vaksinës Oxford-AstraZeneca, ka paralajmëruar se pandemitë e ardhshme mund të jenë më vdekjeprurëse se kriza aktuale e Covid-19.

Gjatë një leksioni, ajo tha se duhej të kishte më shumë fonde për gatishmërinë ndaj pandemisë për të parandaluar humbjen, ndërsa paralajmëroi se vaksinat mund të jenë më pak efektive kundër variantit Omicron.

Sipas BBC, Dame Sarah shtoi se njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm derisa të dihet më shumë për të.

“Kjo nuk do të jetë hera e fundit që një virus kërcënon jetën dhe jetesën tonë. E vërteta është se tjetra mund të jetë më e keqe. Mund të jetë më ngjitëse, më vdekjeprurëse, ose të dyja. Ne nuk mund të lejojmë një situatë ku kemi kaluar të gjitha gjërat që kemi kaluar dhe më pas të gjejmë se humbjet e mëdha ekonomike që kemi pësuar do të thotë se nuk kemi ende fonde për përgatitjet për pandeminë.? ? u shpreh ajo.

Duke folur për variantin Omicron, ajo tha se proteina e saj përmban mutacione të njohura për të rritur transmetueshmërinë e virusit.

?Por ka ndryshime shtesë që mund të nënkuptojnë se antitrupat e shkaktuar nga vaksinat ose nga infeksioni me variante të tjera, mund të jenë më pak efektive në parandalimin e infeksionit me Omicron. Derisa të dimë më shumë, duhet të jemi të kujdesshëm dhe të ndërmarrim hapa për të ngadalësuar përhapjen e këtij varianti të ri“, tha Sarah Gilbert.

Megjithatë, Dame Sarah tha se reduktimi i mbrojtjes kundër infeksionit dhe sëmundjeve të lehta nuk do të nënkuptonte domosdoshmërisht mbrojtje të reduktuar kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjes.

Ajo gjithashtu bëri thirrje që përparimi në dhënien e vaksinave dhe ilaçeve gjatë pandemisë të bëhet normë. /A.E Përshtatur nga CNA.al  

Lajmet e fundit nga