LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nuk financohet më nga familja mbretërore/ Princ Harry ka një mesazh për të gjithë: Lumturia është në radhë të parë

6 Dhjetor 2021, 16:42, Lifestyle CNA

Princi Harry këshilloi njerëzit që ndihen ‘të mbërthyer në punë që nuk u sjellin gëzim’ të largohen dhe tha se largimi nga puna ishte diçka për t’u ‘festuar’, gati dy vjet pas largimit të tij të ashpër nga Familja Mbretërore.

Duka i Sussex-it, tha se njerëzit duhet të lënë punën e tyre për të vënë lumturinë e tyre në radhë të parë.

Komentet e princit 37-vjeçar mund të shihen nga disa paralel me menyren si ai dhe gruaja Meghan Markle dhanë dorëheqjen si anëtarë të familjes mbretërore vitin e kaluar dhe u larguan nga Britania për në Amerikën e Veriut përpara se të pretendonin se familja e tij e ndërpreu atë financiarisht.

Harry tha gjithashtu sot se bota ishte në ‘fillimin e zgjimit të shëndetit mendor’ dhe foli për ‘vazhdimin e pionierit të bisedës’. Ai po fliste në një intervistë në tryezë të rrumbullakët me revistën amerikane të biznesit Fast Company për rolin e tij si ‘zyrtar kryesor i ndikimit’ me startup-in e shëndetit mendor me bazë në Kaliforni, BetterUp.

BetterUp vlerësohet në 3 miliardë £ dhe roli i Harry-t, të cilin ai e filloi në mars, përfshin strategjinë e produktit, filantropinë dhe mbrojtjen publike në lidhje me shëndetin mendor. Ai është gjithashtu i përfshirë në angazhimin e tij për ‘Premtimin 1%’ – një lëvizje që inkurajon kompanitë të dhurojnë 1 për qind të kapitalit, kohës së stafit, produktit ose fitimit për komunitetet e tyre.

Por biografia mbretërore Angela Levin, autore e librit të vitit 2018, Harry u shpreh:- ?Harry është krejtësisht jashtë kontaktit me njerëzit që u thonë të lënë punën nëse kanë probleme me shëndetin mendor. Jo të gjithë kanë 30 milionë sterlina të grumbulluara në bankë. Pyes veten nëse ai do t’u jepte të njëjtat këshilla njerëzve, shëndeti mendor i të cilëve përkeqësohet nga martesa e tyre.’

Dhe Kieran Boyle, drejtor menaxhues i CKB Recruitment në Gloucester, tha për MailOnline: ‘Ky djalë me të vërtetë jeton në tokën e qyqeve me re, apo jo? Sigurisht, shumica e njerëzve do të donin të pushonin në një punë që e urrejnë, por realiteti është një gjë krejtësisht tjetër. Një pjesë masive e njerëzve që punojnë janë vetëm dy ose tre pako pagash larg nga humbja e gjithçkaje. Ndoshta princi ynë i ri duhet të fillojë të angazhojë më shumë trurin e tij para se të lëvizin buzët.’

Rob Peters, ekspert i hipotekave në Simple Fast Mortgage në Altrincham, Greater Manchester, shtoi: “Nëse e lë punën pa mjetet për të mbajtur veten, jam shumë i sigurt se stresi “nga do të vijë vakti tjetër”, mund të jetë po aq e keqe për shëndetin tuaj mendor.’/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga