LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mutacioni Omicron/ Alimehmeti: Nuk paraqet raste të rënda

6 Dhjetor 2021, 19:20, Lifestyle CNA
Mutacioni Omicron/ Alimehmeti: Nuk paraqet raste të rënda

Epidemiologu Ilir Alimehmeti teksa ka folur për mutacionin e ri Omicron që po qarkullon në gjithë botën, u shpreh se klinikisht ky virus nuk është i rëndë.

Në një intervistë për emisionin Debat me Alba Alishanin në A2, Alimehmeti e bazon këtë pohim mbi informacionet që vijnë nga vendi i origjinës, Afrika e Jugut, teksa shton se edhe mjekët në vendin tonë dinë aq informacion sa marrin nga OBSH dhe asgjë më tepër.

?Ne dimë aq sa na ka thënë OBSH. Dimë se ka shumë mutacion. Dimë që nuk dimë asgjë tjetër. Dimë që nuk kemi asnjë të dhënë tjetër. Nuk dimë ende anët klinike. Nuk shohim raste të rënda që shkojnë në spital. Spitalet e Afrikës së Jugut kanë bërë një studim dhe nuk shohin raste të rënda. Nuk e dimë a e kapërcen vaksina dhe a e kapërcen trupi pas kalimit të infektimit.

Nëse klinikisht nuk është i rëndë të gjitha pyetjet e tjera bien pishtë. Çka shohim ne nga spitalet e Afrikës shohim që nuk ka pasur asnjë rast të rëndë. E gjithë qe e bazuar mbi numrin e mutacioneve. Disa shkencëtar shumë të shpejtë e raportuan saktë?, tha Alimehmeti./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga