LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vaksinimi me detyrim/ Alimehmeti: Qytetarët të paqartë, të ndalen informacionet e rreme

6 Dhjetor 2021, 19:15, Lifestyle CNA

Nisur nga situata Covid në vend, Komiteti Teknik i Ekspertëve doli dy ditë më parë me vendime të reja, duke e bërë të detyrueshëm vaksinimin për punonjësit e administratës publike, punonjësit e supermarketeve dhe qendrave tregtare.

Lidhur me këtë ka folur sonte në ?Debat? me Alba Alishanin, mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti.

Alimehmeti e vuri theksin tek informimi, duke u shprehur se ka shumë informacione të pasakta, që kanë shkaktuar paqartësi tek qytetarët dhe shpesh herë dhe frikë, duke refuzuar më pas vaksinimin.

?Kemi parasysh një dicka që kush nuk është vaksinuar dhe kush duhet të vaksinohet janë të gjithë ata që kanë qenë ta paimunizuar, që kanë menduar që bën dëm, që s?ka efekt.

Detyra jonë është të informojmë sa më shumë t?i sqarojmë qytetarët. Pjesa e detyrimit na nxjerr jasht loje neve si mjek.

Ka shumë gjëra me detyim që ne si popull nuk bëjmë. Ideja eshtë infomim sa më shumë.

Ka informacione shumë të pasakta, nuk ka shkuar informacioni tek gjithkush. Sot duhet të ndalohet shpërndarja e informacioneve të rreme?, tha Alimehmeti./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga