LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Variant i ri i identifikuar në Afrikën e Jugut/ A është i justifikuar "paniku" global?

27 Nëntor 2021, 14:59, Lifestyle CNA

Nga DR. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe ne ISHP

Sipas studiuesve, ky variant është veçanërisht shqetësues pasi ka 32 mutacione në proteinën e tij Spike. Nga ajo që dihet për shtamet e tjera, disa nga këto mutacione mund ta bëjnë virusin më patogjen, të rrisin shkallën e transmetimit të tij (të vërtetuar nga të dhënat epidemiologjike të Afrikës së Jugut) dhe ta bëjnë atë më rezistent ndaj vaksinave dhe trajtimeve nga antitrupat.

Ai mbart të paktën tre mutacione shqetësuese.

E para (N501Y) kryhet nga variantet Alfa (Anglez), Beta (Afrika e Jugut) dhe Gamma (braziliane).

E dyta që ishte parë në një variant mutant të variantit Delta (E484A).

E treta që përforcon infeksionin dhe rrit transmetimin (P681H), dhe që bartet edhe nga variantet Alfa dhe Eta.

Por ai që e bën një variant kaq të rrezikshëm është në fund të fundit, kombinimi i të gjitha mutacioneve të tij. Kështu, vështirë se mund të gjykohet duke i marrë ato individualisht.

Vetëm mbikqyrja gjenomike dhe epidemiologjike do të tregojë nëse shqetësimi që mbërtheu botën këtë të premte është apo jo i justifikuar.

 

Lajmet e fundit nga