LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Bankat i binden një hajduti”/ Këlliçi me tone të forta: E patolerueshme, kanë detyrim ligjor të përgjigjen

23 Nëntor 2021, 13:26, Politikë CNA
“Bankat i binden një hajduti”/ Këlliçi me tone

Deputeti i PD, Belind Këlliçi gjatë fjalës së tij në Komisionin Hetimor Parlamentar për inceneratorët është ndalur tek refuzimi I bankave të nivelit të dytë për të dhënë informacion për Mirel Mërtirin.

Këlliçi foli me tone të forta, ndërsa e cilësoi si të patolerueshme që bankat ti përgjigjen një ?hajduti?, sikurse u shpreh ai.

?Një person që aludohet në media e kudo që ka përfituar në mënyrë të padrejtë nga buxheti i shtetit vjen e na dikton punën ne në Komision. 

Gjen kurajon e iu çon shkresë në mënyrë të paligjshme bankave të nivelit të dytë, që të mos na japin informacion, kur në fakt kanë detyrim ligjor të përgjigjen.

Ky është një akt i papërgjegjshëm dhe i bërë nga frika për të fshehur të vërtetë, dhe për këtë duhet reagim.

Bankat kanë detyrim të japin informacion dhe ne duhet t?I çojmë shkresë edhe Bankës së Shqipërisë.

Të dhënat e Mirel Mërtirit nuk janë të dhëna personale, për sa kohë është objekt i hetimit nga ky Komision e kanë detyrim ligjor bankat e nivelit të dytë të përgjigjen.

Që bankat të bien në këtë nivel, sa ti përgjigjen një hajduti si Mirel Mërtiri për të mos sjellë të dhënat këtu, kjo është e patolerueshme. Ky komision humbet pastaj vlerën e tij. Kështu që ju lutem kjo është çështje shumë serioze?-tha Këlliçi./CNA.al

Lajmet e fundit nga