LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çorba e thartuar që po zjen sërish në kazanin e politikës

23 Nëntor 2021, 10:13, Politikë CNA
Çorba e thartuar që po zjen sërish në kazanin e

Gazetari Mentor Kikia ka bërë një koment në lidhje me situatën politike në vend, ndërsa thekson se tre aktorët kryesorë në shesh janë Rama, Basha, Berisha dhe Meta.

Kiki shkruan se në ?lojë? është futur edhe ambasada e SHBA në Tiranë, e cila është investuar publikisht për të penguar Berishën në marrjen e drejtimit të opozitës.

Por, gjithashtu Kikia u jep një ?shuplakë? të fortë aktorëve kryesorë të politikës shqiptare, ndërsa shkruan se politika shqiptare vijon të gatuajë të njëjtën gjellë të thartuar.

?Politika në Shqipëri po zjen.

Në shesh janë tre aktorë; Rama, Basha dhe Berisha-Meta. Këta të fundit, janë bërë bashkë në një përpjekje, ndoshta të fundit në karrierën e tyre, për të larguar Bashën dhe për të marrë kontrollin e opozitës, në rrugën drejt rikthimit në pushtet.

Eshtë edhe një aktor i katërt, që nuk garon, por është shumë aktiv. Ndërkombëtarët, përfaqësuar nga Ambasada e SHBA. Ajo është investuar publikisht për të penguar Berishën në marrjen e drejtimit të opozitës, dhe ka demonstruar një kundërshti, po ashtu publike, ndaj Metës si president, për qëndrimet e tij para zgjedhjeve të 25 prillit.

Basha ka varur shpresën pikërisht tek mbështetja e Ambasadës së SHBA, që të pengojë Berishën dhe ti japë atij shtysën drejt pushtetit. Ndërsa Rama, për momentin është në anije kozmike, po shijon fatin që i ka ardhur në derë. Të paktën deri sa në PD të mbarojë ?lufta civile?.

Pyetja që bëhet sot në çdo tryeze ku pijnë kafe më shumë se 2 persona, është: Çfarë do të ndodhë?

Këtë nuk di ta them me saktësi. Por gjasat janë që dyshja Berisha-Meta ta spostojnë Bashën. Nese do të ndodhe kjo, atehere dilemë më të madhe nuk do të ketë për shqiptarët: Të mbajnë Ramën në qeveri për një mandat të katërt, apo të rikthejnë çiftin Berisha-Meta?

Ndërsa ajo që di të them me saktësi është se ajo që po zjen e do të zjejë në kazanin e politikës, është e njëjta gjellë që gatuhet e riciklohet prej 3 dekadash. E njëjta çorbë e thartuar, të cilës i hidhen erëza të ndryshme. Por që në shije është qelbur e gjitha.?-shkruan Mentor Kikia.

Lajmet e fundit nga