LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasojat post-Covid/ Fluks pacientësh tek “Shefqet Ndroqi”, 2-3 raste shtrohen çdo ditë

22 Nëntor 2021, 15:47, Lifestyle CNA
Pasojat post-Covid/ Fluks pacientësh tek “Shefqet Ndroqi”, 2-3

Shumica e pacientëve vuajnë pasojat post Covid, edhe 3 javë pas negativizimit.

Në Spitalin ?Shefqet Ndroqi? në Tiranë ka një fluks të shtuar pacientësh ditët e fundit.

Drejtoresha e këtij spitali, Silva Bal aka treguar për mediat se janë 2-3 rastë në ditë që shtrohen sipasojë e komplikacioneve që virusi lë në mushkri.

?Ka ngarkesë në këto kohë me rastet post Covid. Unë shikoj që çdo ditë rritet numri i rasteve,? thotë Bala.

Në pavionin e veçantë në ish Sanatorium po trajtohen për post Covid rreth 25 pacientë.

Kryesisht janë të moshave mbi 50 vjeç,  që vuajnë dhe nga sëmundje të tjera dhe të pa vaksinuar.

?Prandaj ne themi të vaksinohemi. Post Covi i rëndë dhe i zgjatur është më tepër këto ditë tek ata të pavaksinuar? shprehet Bala.

Në 20 muaj pandemi në Shqipëri Covid-19 sipas shifrave zyrtare e kanë kaluar mbi 185 mijë persona ndërsa 3040 vetë kanë humbur jetën prej tij. /CNA.al

Lajmet e fundit nga