LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Debate të forta mes Nokës dhe Bardhit: Nuk do të bëj çfarë thotë Gazi, por statuti

20 Nëntor 2021, 18:32, Politikë CNA
Debate të forta mes Nokës dhe Bardhit: Nuk do të bëj

Debatet të forta ka patur mes deputetit Flamur Noka dhe sekretarit të përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi.

Në një intervistë në emisionin Kjo javë në Neës 24, Noka është shprehur se në selinë e PD, nuk ka një zyrë protokolli ku mund të dorëzohen firmat e mbledhura për Kuvendin Kombëtar.

Pas kësaj deklarate të deputetit Noka, ka ndërhyrë në linjë telefonike Gazment Bardhi, i cili ka ftuar Nokën dhe këdo të të vizitojë zyrën e cila sipas tij ndodhet në katin e parë të selisë blu.

Ai tha se si protokolliste në PD shërben recepsionistja.

Pjesë nga debati

Noka: Nuk ma kishte marrë mendja që do hiqeshin pika të ndryshme në nenin për mbledhjen e Kuvendit. Në PD nuk ka zyrë protokolli. Ne nuk mund t?i dorëzojmë firmat tek sporteli. Pse e bëmë ne këtë? Vetem për transparencë i dorëzuam tek i vetmi instuticion i ligjëshëm, Kuvendi Kombëtar. Ata kanë firmosur për shkarkimin e Bashës dhe Bardhit, nuk mund t?i çoj t?i verifikojnë ata.

Bardhi: Nuk është çështje versionesh. Nuk ka zyrë protokollesh të regjistrohet në QKR. PD ka zyrë protokollesh. Noka e di shumë mirë këtë. Çdo letër protokollohet në zyrën e protokolleve. Noka e di procedurën si mblidhet Kuvendi Kombëtar. Kjo është çështje statuti dhe nuk ka lidhje as me QKR dhe as me ndonjë instuticion tjetër. PD është institucion, ku vulosen dhe protokollohen shkresa. Çdo shkresë që hyn merr një numër protokolli. Kush ka interes e ftoj nesër të vizitojë ambientet. Nuk ka ndryshuar statuti. Nenet janë identikie me atë të 2009-ës.

Noka: Nuk ka asnjë nen që firmat duhet t?i çohen firmat sekretarit. Ju duhet të sqaroni demokratët se nuk keni një rregullore të organizimit të saj.

Bardhi: PD ka një numër punonjësish të saj dhe çdo detyrë ndahet mbi bazën e detyrave që janë. Zonja përveç detyrës së sportelistes është edhe protokolliste.

Noka: Ajo nuk është protokolliste. Unë nuk flas kot. Nuk ka asnjë zyrë protokolli.

Bardhi: Zonja është ngarkuar që në qeshor me detyrën e specialistets së protokollit.

Bardhi: Nëse ka zyrë protokollesh a i çon firmat atje?

Noka: Unë bëj çfarë thotë statuti, jo çfarë thotë Gazi.

Bardhi: Nëse Noka do të kishte pas interes do të kishte dash dialog në Kuvfend do të kishte ndjekur procedurn që ai vetë e ka thënë më 29 tetor. Kryetari nuk ka folur për përjashtime, por mbrojtje të interesave të PD. Nëse dikush dëmton atë interes rregullat e statutit do të duhet të zbatohen. Situata e krijuar në PD në këto moment është duke i shërbyer Edi Ramës. Kemi 2 muaj që mërremi me njëri-tjetërin ndërkohë që duhet të merreshim me Edi Ramën./ CNA.al

Lajmet e fundit nga