LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vetëpërmbajtja e panevojshme e Jorida Tabakut

20 Nëntor 2021, 16:50, Politikë CNA
Vetëpërmbajtja e panevojshme e Jorida Tabakut

Një personazh politik, e cila ka bërë karrierë thjesht dhe vetëm se ka ndenjur pas derës së Sali Berishës. Është lëpirë sa ka mundur për të pasur poste, për të shkuar në drejtim të Bashkisë së Tiranës, apo për të mbajtur poste të larta ministrore.

Nga ana tjetër, Jorida Tabaku është një personazh i politikës që gjithçka e ka fituar dhuratë. Ndoshta duke luftuar shumë nga mbiemri i saj, i cili është i madh për qytetarët e Tiranës, por që lehtë mund të ndotet nga personazhe si Jorida.

Jorida e ka të nevojshme vetëpërmbajtjen, sidomos në hapat e ditëve të fundit në politikë, ku tregoi përfundimisht se qasjen e saj politike ndaj Lulzim Bashës, sharjet, fyerjet, intrigat që i ka bërë atij pas shpine gjatë gjithë kohës, i ka pasur thjesht dhe vetëm se Luli nuk i jepte karrige.

Në ditën kur Basha i dha një post në parti, Jorida u kthye në pjesë të turmës së kurtizanëve të Lulzim Bashës.

Kur kemi shkruar një artikull në lidhje me kurtizanët e Lulit, ku përfshiheshin burra e gra, për shkak të sjelljes së tyre në politikë, ndoshta e pamë pak të tepruar, por reagimiet si këto të ditëve të fundit që i kërkon Sali Berishës të vetëpërmbahet, apo Salianjit që del në media dhe thotë, kush është Berisha që do të mbledhë Kuvendin, mashtruesa me vendim gjykate që bërtasin ekraneve, tregojnë se spaskemi gabuar.

Pa folur për budalliqet e mashtruesve dhe ordinerëve të tjerë që vijnë vërdallë, pa futur në listë kokboshët, të pandalshëm që kërkojnë pratagonizëm politik, që kërkojnë të nxjerrin mllefe dhe inate personale. Sot shohim Joridën që i është bashkuar tufës së kurtizanëve.

Ndoshta dikush do të donte që ne të shkruanim, apo të tregonim histori me shtretër të nxehtë në hotel Rogner. Apo histori të tjera që do të nxinim imazhin e shumë prej këtyre personazheve, kurtizanëve të Lulzim Bashës, që flasin çdo ditë, por kjo nuk ka asnjë vlerë.

Pasi gjithçka dihet, ndoshta vetëpërmbajtja, është më e nevojshme që të ndodhë tek Berisha, tek të tijët, tek opinioni publik të cilët sot janë përballë gjykimit të disa personazheve të cilët besimin e falur, mundësinë e dhënë, po e pështyjnë dhe nga ana tjetër po godasin me grusht njeriun që i ka ngritur aty ku janë.

Ndoshta e gjejnë Sali Berishën të futur në një cep ringu, sepse atje ka vajtur për shkak të një vendimi të SHBA, ku Lulzim Basha më pas ju bashkua me përjashtimin e tij dhe menduan se në cepin e ringut do ta godasin me grushta Sali Berishën, por çdo shpullë, çdo goditje që ata japin, është thjesht turpi publik i këtyre të pavetëpërmbajturve të cilët, mesazhin e tyre duhet ta kishin përcejellë në heshtje, pra mjaftonte qëndrimi i tyre pro qëndrimit të Bashës dhe heshtja më pas do u tregonte se ishin fisnikë, ishin mirënjohës.

Nuk janë thjesht dhe vetëm mashtures dhe mosmirënjohës si Lulzim Basha. Këta njerëz nuk duhet ta shfrytëzojnë atë ring për të përfituar se e kanë ndeshjen e humbur. Do ta humbin shumë shpejtë, që në raundin e parë do të jenë të rrëzuar dhe raundi i parë është ditën e Kuvendit.

Por deri atëherë, do të kalojnë disa ditë, dhe do të dëgjojmë shumë histori, nga këto të kurtizaneve dhe këtyre personazheve të ngritur në karrierë politike, thjesht dhe vetëm duke u lëpirë pas zyrës së Saliut dhe sot po përpiqen ta qëllojnë atë me grusht apo me gurë.

Ngjarje në politikë, në këto 30 vite kanë qenë të paparashikueshme dhe të pamenduara, por koha është ilaçi më i mirë i gjithçkaje, po na tregon se ekzistojnë dhe personazhe të dala nga hiçi, të cilët qëndronin në paradhoma zyrash apo karrierën e ndërtonin pas historive në shtratet e Rognerit. Të tillë ka shumë brenda politikës, dhe ndoshta do të ishte mirë që të vetëpërmbahen sesa të këshillojnë./CAN.al

Jorida Tabaku si Sudja

?Do të ketë vetëm një Kuvend Kombëtar?/ Jorida Tabaku flet për debatet në PD

Kurtizanet e Lulzim Bashës

Basha merr në mbrojtje Tabakun/ Zonja është doktoreshë shkencash

Lajmet e fundit nga