LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbajtja e Kuvendeve/ Fuga “zbrëthen” situatën në PD, çfarë pritet të ndodhë

20 Nëntor 2021, 09:04, Politikë CNA
Mbajtja e Kuvendeve/ Fuga “zbrëthen” situatën në PD,

Akademiku Artan Fuga ka komentuar situatën ën PD dhe thirrjen për mbajtjen e Kuvendit Kombëtar nga Sali Berisha dhe Lulzim Basha në dy data të ndryshme.

Në një intervistë për A2 me Merita Haklajn, Fuga u shpre se nëse mblidhen të dy Kuvendet e lajmëruar, Berisha dhe Basha do të përjashtojnë njëri-tjetrin.

?Ka kaq shumë të panjohura sa për t?i dhënë përgjigje pyetjes, sot nuk flas dot, por di të flas që kur kemi një Kongres të 11 dhjetorit dhe 18 dhjetorit, mundësitë më të mëdha janë që po u bë ai Kongres nuk ka rrugë tjetër veçse të përjashtojë Bashën nga partia dhe Basha po ashtu në 18 dhjetor do të përjashtojë Berishën nga partia, nëse situata do të vazhdojë kështu. Unë gjykoj që në 18 dhjetor në këto kushte kryesia do të përjashtojë Berishën se nuk ka rrugë tjetër dhe Berisha duke e ditur këtë do ta përjashtojë përpara. Të dy do të jenë të përjashtuar dy herë. Nëse kjo ndodh në grupin e PD do të letë lëvizje edhe në drejtimin e LSI e cila ka filluar të shprehet qartë?, tha Fuga./CNA.al

Lajmet e fundit nga