Connect with Us

Jorida Tabaku si Sudja

Politikë

Jorida Tabaku si Sudja

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në politikën shqiptare ndodhin çudira. Në fakt shpesh dëgjojmë për njerëz që vetëm kanë përfituar nga përfshirja e tyre në politikë, pa shumë mund kanë marrë poste, apo karrige. Dhe kur shohin që po “fryn erë”, tentojnë të lexojnë situatën e pastaj të dalin e të rreshtohen në “drejtimin e erës”.

I tillë është edhe rasti i nënkryetares së Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, e cila në përgjithësi ka qënë e rezervuar në lidhje me debatet apo atë çfarë ndodh në PD.

Por, së fundi mesa duket Jorida Tabaku ka filluar të ecë “qorrazi”, dhe nuk po lexon dot situatën reale në të cilën ndodhet Partia Demokratike, ose halli i saj është diku tjetër.

Jorida Tabaku, një nga drejtueset e larta të PD-së, e cila në këto tetë vite ishte njeriu që shkonte dhe raportonte 24 orë në 24, tek zyra e ish-kryeministrit Sali Berisha, duket se së fundi ka ndërruar “pllakën”.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Ditët e fundit ka filluar të flasë dhe të artikulojë qëndrime që tregojnë se tashmë kemi një Joridë tjetër.

Tashmë Jorida Tabaku është rreshtuar hapur në mbështetje të Lulzim Bashës, pas vendimit personal të këtij të fundit për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD.

Tani nuk kemi përballë atë zonjën serioze, që i maste mirë “hapat” e saj, por kemi një Joridë “bashiste”, që ndoshta për një karrige është gati të “kafshojë” edhe dorën që e ka “ushqyer”. Dhe për më tepër, ka filluar të flasë edhe si Grida Duma, që “Foltoret” me demokratët i quan emocionale.

Nuk ndiej asnjëherë kënaqësi kur ka deklarata emocionale. Nuk ndiej kënaqësi kur dëgjoj të njëjtët argumenta që përdoren nga analistët e majtë, të përdoren nga Berisha, nga dikush që e ka themeluar Partinë Demokratike”-ka deklaruar së fundi Jorida Tabaku.

Pra, nënkryetarja e PD hapur ka sulmuar liderin historik të demokratëve, dhe ka tentuar të gjejë një alibi për të mbrojtur Lulzim Bashën, përballë të vërtetave që artikulon nga Doktori.

Më tej, Tabaku ka folur me fjalët e Lulzim Bashës, duke thënë se PD është e ardhmja, askush nuk mund ta sulmojë e të tjera si këto.

Unë besoj se PD duhet të shohë nga e ardhmja, besoj se PD duhet ti thotë të vërtetat ashtu siç janë. Nuk ka asgjë të keqe të flasësh. Nuk ka asgjë të keqe edhe të kundërshtosh por të cënosh të ardhmen e PD sigurisht unë këtë e shoh me keqardhje.”-tha Tabaku.

LEXO EDHE:  Topalli akuza të forta Bashës/I papërgjegjshëm dhe i paaftë, ka marrë peng siglën. Berisha e heq për 24 orë

Në fakt Jordia Tabaku sërish mesa duket nuk ka kuptuar asgjë. Ose bën sikur nuk kupton. Këtë e di vetëm ajo. Por, askush nuk po e sulmon Partinë Demokratike. Përkundrazi ajo që po bën Sali Berisha është një nismë që PD të çlirohet nga pengmarrja. Që PD të mos ketë një kryetar që nuk bën Opozitë, një kryetar pazarxhi dhe ortak të kryeministrit.

Por, përtej këtyre, Jorida Tabaku ka tentuar të justifikojë vendimin personal të Lulzim Bashës, për të përjashtuar nga grupi i PD, liderin historik të demokratëve.

Sipas Tabakut vendimi u mor për të ardhmen e PD.

Ishte vendim i vështirë por i pashmangshëm për të ardhmen e PD, për rrugëtimin dhe betejen që kemi. Dhe ne betejën e vetme e kemi me PS dhe askënd brenda nesh”-tha Tabaku.

Pra, sipas nënkryetares së PD, duke përjashtuar figurat historike të demokratëve, po “luftojnë” PS-në?

Këtë mund ta thotë vetëm Jorida Tabaku, Lulzim Basha dhe servilët që i rrinë nga pas.

Por “qershia mbi tortë”, e qëndrimit të Jorida Tabaku, ishte deklarata e saj se tani nuk është moment që të flitet për statut, dhe për procedura.

Mos ta shohim këtë si një çështje statuti, interpretimi por ta shikojmë si një çështje e rëndësishme për të ardhmen e PD-së dhe të përpiqemi të gjithë bashkë dhe të kontribuojmë, sesi mund ta bëjmë PD më të madhe sesi mund ta bëjmë atë forcë qeverisëse, edhe më demokratike, edhe më të bashkuar.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, Sot askush nuk e ka luksin që të sulmojë Partinë Demokratike”-ka deklaruar Jorida Tabaku. Një deklaratë e turpshme për një nënkryetare.

Por, në fakt ajo që duket qartë, përtej rreshtimit në krah të Bashës, me shpresën për një karrige, apo me shpresën se do ta kandidojë për kryetare të Bashkisë së Tiranës, ajo që vihet re është se tani kemi një Joridë tjetër, një Joridë që flet si Sudja dikur.

Nuk kanë shumë ndryshim. Sudja zhduku lekët e shqiptarëve, ndërsa Jorida dhe komponenti i saj po zhdukin Partinë Demokratike.

Zgjodhi Suden, jo PD-në. Për një karrige u shkri tek “Kompetent Luli”./CNA.al

Jorida Tabaku, një përgjigje e detyruar

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Skandali-Basha shkel statutin/ Shndërron në “nul” degët e Partisë Demokratike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-nënkryetari i FRPD, Lisandër Hoxha ka reaguar në lidhje me zëvëndësimin e kryetarëve të disa degëve të PD.

Në një postim në rrjetet sociale, Lisandër Hoxha akuzon Bashën se po shkel statutin e PD duke bërë që çdo akt i këtyre degëve dhe veprimtaria e tyre të bëhen nul.

Sipas tij, zëvëndësimi i kryetarëve të degëve pa zhvilluar mbledhje të Kryesisë, është shkelje e Statutit të PD dhe për pasojë, të gjithë janë të paautorizuar nga PD për të zëvëndësuar ata që janë dorëhequr.

Miq, në Partinë Demokratike vazhdon shkelja e statutit çdo ditë.

Zëvëndësimi i kryetarëve të degëve teë PD, pa zhvilluar mbledhje të Kryesisë, është shkelje e Statutit të PD dhe për pasojë, të gjithë janë të paautorizuar nga PD për të zëvëndësuar ata që janë dorëhequr.

Kjo shkelje bën nul të gjithë veprimtarinë e tyre dhe aktet e nxjerra nga ata.LEXO EDHE:  Skandali-Basha detyron kandidatët të bëjnë përbetime komuniste/ Zbulohet plani për të shkatërruar PD

LEXO EDHE:  Rama ka konfiskuar PD/ Berisha: Do rikthehemi më të fortë, sovranitetin nuk e prek dot askush

Modeli autokratik i Lulzim Bashës është zhvlerësim për demokratët dhe sakrificat e panumërta të tyre për PD.

Hallet e tua, Luli, për karrigen e Kryetarit nuk i zgjidh duke vazhduar të tallesh me Kushtetutën e demokratëve“.-shkruan Lisandër Hoxha.

Më poshtë keni Nenin 42 të Statutit, i cili tregon rrugën e ligjshme të zevendesimit të tyre.

Neni 42

E drejta e ndërhyrjes

1. Në rast se Kryetari dhe/ose Kryesia e Degës thyejnë rëndë ose në mënyrë të përsëritur Statutin, dhe aktet e tjera të nxjerra nga organet qendrore në zbatim të tij, ose kur paralizohet veprimtaria normale e Degës, Kryesia e PDSH-së me propozim të Kryetarit të PDSH-së, ka të drejtën e ndërhyrjes dhe, në raste të veçanta, të shkarkimit, pezullimit të tyre, apo të komandimit të organeve drejtuese vendore respektive deri në mbledhjen e Kuvendit të Degës.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

109-vjetori i Forcave të Armatosura, Peleshi: Mirënjohje për ushtarakët  që e krijuan dhe i dhanë jetë një force moderne

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka uruar të gjithë djemtë dhe vajzat që shërbejnë në Forcat e Armatosura me rastin e 109 vjetorit të themelimit.

Përmes një videoje që tregon historikun e Forcave të Armatosura që nga themelimi e deri më sot, si pjesë e Aleancës së NATO-s, ministri shpreh mirënjohjen për të gjithë ushtarakët që kanë kontribuuar.

LEXO EDHE:  Topalli akuza të forta Bashës/I papërgjegjshëm dhe i paaftë, ka marrë peng siglën. Berisha e heq për 24 orë

LEXO EDHE:  Basha thirrje protestuesve/ Të çlirojmë ShqipërinëSot, 109 vjetori i  Forcave të Armatosura – mirënjohje për të gjithë ushtarakët qe e krijuan dhe i dhanë jetë një force moderne. Sot përkrah NATO, aleancës më të madhe politike dhe ushtarake në botë”, u shpreh Ministri i Mbrojtjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohet “hileja” e Gazment Bardhit/ Si po tenton të manipulojë numrin e delegatëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD, Luan Baçi sot në një prononcim për mediat, ka bërë të ditur se dega e Fierit, ka 640 delegatë, dhe jo 358 sikurse pretendon PD në qendër.

Baci tha se në Kuvendin e 17 korrikut të vitit 2021, me kërkesë të Gazment Bardhit, në listën e delegatëve janë futur edhe sekretarët e seksioneve, duke e çuar kështu në 64o numrin në total të delegatëve për këtë degë.

Sipas Bacit, kjo kërkesë e Bardhit, erdhi nga frika se nuk do të mund të mbushin nme delegatë Pallatin e Kongreseve.

Po ashtu ai tha se delagatët zgjidhen me mandat 4-vjeçar.

Do donim të bënim publike disa problematika. Në datën 17 korrik të 2021 në Kuvendin e radhës të Partisë Demokratike të Shqipërisë, dega e Fierit ka pasur në total 640 delegatë. Nga këta 640 delegatë, janë përfshirë në bazë të statutit kryetarët e seksioneve, kryetarët e grupseksioneve, sekretarët e grupseksioneve, bordi këshillimor dhe sekretariati me nënkryetarët.Gjithashtu, me kërkesë të Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi janë futur në listën e delegatëve edhe sekretarët e seksioneve. Pra, 226 sekretarë seksionesh dhe një pjesë tjetër e bordit këshillimor që ishte mbi numrin e përcaktuar të bordit dhe kërkesa e tyre ishte për arsyen e frikës së madhe që kishin në Kuvendin e 17 korrikut të 2021 për mos mbushjen e Pallatit të Kongreseve me delegatë.

Duke ditur që dëga e Fierit, si një degë e mirëorganizuar në tetë vite ishte në gjendje që delegatët ti plotësonte. Kështu që lista me 640 delegatë janë njoftuar që të gjithë në 17 korrik kanë qënë pjesëtarë rreth 500 delegatë dhe pjesa tjetër për arsye të ndryshme nuk mori pjesë.

Në bazë të rregullit të vendosur në Kuvendin e 17 korrikut të 640 delegatët duhet të jenë delegatë, për në Kuvendin e 11 Dhjetorit, për arsye se delegatët kanë një mandat 4-vjeçar dhe në momentin që ata miratohen si delegatë, vazhdon mandati i tyre deri në Kuvendin e radhës, Kuvendi i 11 Dhjetorit është një Kuvend i jashtëzakonshëm dhe nuk mundet që të caktohen mbi statutin e ri që u miratua në 17 korrik të 2021. Për ta vërtetëtuar që numri i delegatëve ka qënë 640 dhe jo 358, aq sa duan të deklarojnë PD në qendër, unë iu vë para mediave email që kemi korrespondencën me sekretarin organizativ, ku është caktuar numri prej 640 delegatësh. Në email janë bërë shtesa të herëpashershme, der isa ka arritur numri 640 delegatë.”-tha Luan Baçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE