Connect with Us

Jorida Tabaku, një përgjigje e detyruar

Politikë

Jorida Tabaku, një përgjigje e detyruar

Publikuar

-

Jorida Tabaku, një nga drejtueset e larta të PD-së, e cila është bërë nënkryetare e kësja partie, pasi në tetë vite “luftoi” kundër Lulzim Bashës.

Për të gjithë ata që nuk e dinë, ishte njeriu që shkonte dhe raportonte 24 orë në 24, tek zyra e ish-kryeministrit Sali Berisha.

Por, ditët e fundit ka filluar të flasë dhe të artikulojë qëndrime që tregojnë se tashmë kemi një Joridë tjetër. Jo atë vajzën apo zonjën serioze, e cila nuk artikulon emra, por ngre çështje dhe shqetësime demokratësh.

Në një qëndrim të mbajtur dje, ajo ka thënë se “jo për çdo vendim të partisë, do pyeten strukturat”.  

Në fakt jo për çdo vendim të partisë do pyeten strukturat, sepse partia ka një strukturë të ngritur me rregulla dhe statut. Prandaj dhe quhet parti.

Vendimet që merren nga kryetari, ka vendime që merren nga kryesia, nga Këshilli Kombëtar dhe organi më I lartë I partisë është Kuvendi Kombëtar. Mes dy Kuvendeve Kombëtare, që normalisht mbahen një herë në katër vite, është Këshilli Kombëtar.

Ka raste edhe kur kemi Kuvend të jashtëzakonshëm, i cili mblidhet me 1500 firma. Këto janë qartazi të shkruara në statut.

Por, Jorida dje na ka thënë se jo për çdo vendim, si ky i fundit i Lulzim Bashës, duhet pyetur baza e partisë.

Por, Jorida, për çfarë duhet pyetur baza? A duhet pyetur baza e partisë kur të vë ty nënkryetare bashkie, zv.ministre, nënkryetare partie, të hipen nga karrigeja në karrige. E ti hip e zbrit dhe vetëm pushtet dhe për këtë nuk është pyetur kurrë anëtarësia.

Megjithëse kurrë nuk është zgjedhur deputete në një zonë të drejtpërdrejtë, por ka qënë pjesë e listave fituese, pra, çdo karrige e ka të dhuruar, Jorida kërkon që të mos pyeten strukturat. Patjetër. Nëse çdo pushtet e “rrëmben” pa u votuar, patjetër që këtë do kërkosh.Zgjedhjet e 13 qershorit në PD/ Tabaku: Mbështes Bashën, tre kandidatët e tjera kanë...

Në fakt në rastin e fundit, jo vetëm duhen pyetur strukturat. Por, strukturat duhen pyetur edhe për elitën e partisë. Për këta drejtuesit e emëruar nga Lulzim Basha.

Strukturat duhen pyetur për këta persona që po mbajnë qëndrime kundër Partisë Demokratike, të cilët janë qartazi veprime që dëmtojnë imazhin e kësaj partie dhe çojnë në shërbim të Edi Ramës. Pra, kryeministrit në detyrë, gjithçka po ndodh. Çdo benefit politik.

Jorida Tabaku dhe disa të tjerë nuk e duan votën e demokratëve. Nuk e duan të vërtetën. Dhe kjo nuk ka lidhje vetëm me vendimin për Sali Berishën.

Vendimi për Sali Berishën është dhënë nga SHBA-të. Kuvendi nuk duhet të diskutojë dhe nuk do të diskutojë asnjë çast për një vendim të dhënë nga SHBA-të. Por, do të diskutojë sesi një tufë me “eunukë dhe kurtizanë”, ulin kokën përpara një kryetari të paligjshëm, një humbësi serial, thjeshtë dhe vetëm për të marrë poste dhe për ta shfrytëzuar partinë për interesat e tyre klienteliste.

Jorida Tabaku duhet ta dijë mjaft mirë se një vendim përjashtimi nga partia i mbyllur në një zyrë, si një “kukudh”, një vendim për të mos hyrë në zgjedhje, një vendim për të djegur mandatet, një vendim për të bërë marrëveshje me Edi Ramën, një vendim për të shitur mandatet, një vendim për të shitur deputetë, një vendim për të blerë deputetë, një vendim për të marrë tendera koncesione, korrupsion, duke mbyllur gojën e duke kaluar nga zyra e kunatit, nuk është një vendim i drejtë. Por, është një vendim për të cilin duhen pyetur demokratët.

LEXO EDHE:  Nxehet Basha/ Rama të ndërpresë kafen me Sajmir Tahirin

Kur kjo bëhet e përsëritur më shumë sesa dhjetë herë në këto tetë vite. Ndoshta duhet të ketë vendime për të cilat duhet pyetur baza ashtu siç e theksuam më lart, edhe për zgjedhjen e Joridës që në fakt është një e emëruar nga Lulzim Basha. Pasi kapërceu sa në një karrige, në një karrige tjetër.

Prandaj Kuvendi ka shumë arsye për t’u mbledhur. Për të thënë shumë të vërteta.

Por, ndoshta “eunuk dhe kurtizanët” e Lulit, tashmë ndihen të tronditur. Se do mblidhet një Kuvend i vërtetë i Partisë Demokratike për t’i thënë gjërat ashtu siç janë.

Për t’i thënë të vërtetën dhe këtë nuk mund ta ndalë, as Jorida Tabaku, e emëruar nënkryetare partie, e cila shumë shpejt do të kalojë në krahun tjetër. Do t’i lutet demokratëve që ta mbajnë brenda partisë. As Alfred Rushaj, i cili në dy zona elektorale me 100 mijë votues, merr dy mijë vota. As Enkelejd Alibeaj, një humbës serial në qarkun e Fierit. Apo Grida Duma, e cila nuk ka fituar kurrë, por bastionet e PD-së, ia ka dhënë Edi Ramës, për arsyet që i di ajo dhe Lulzim Basha.

Prandaj do të duhet të mblidhet Kuvendi i PD-së. Për të diskutuar dhe për të marrë vendime të vërteta. Nuk mund të ndodhë që një parti politike, e cila e ka zgjidhur gjithçka me rregulla dhe statut, që një kryetar të kthehet në uzurpator. Të kthehet në një “Enver i vogël”. Të kthehet në një diktator, duke shkatërruar partinë për interesat e tij korruptive, për interesat e Joridës, për interesat e një tufe të paaftë dhe mediocre që vetëm ka humbur zgjedhjet në këto tetë vite.

Një tufë njerëzish që kërkon të mbajë fort postet drejtuese të kësaj partie, thjeshtë dhe vetëm për t’i përdorur ato për xhepat e tyre. Për Joridën e cila ka fituar duke qënë deputete, nga demokratët, disa qindra mijëra dollarë paga nga taksat e shqiptarëve, që Shqipëria të jetë më demokratike, që partia të jetë vërtetë demokratike, të jetë vërtetë pro amerikane.

E ndërsa këta e kanë zhytur në një parti me mentalitet komunist. Në një parti sovjete dhe asgjë më tepër sesa kaq.

Prandaj ka ardhur koha që Jorida të mendohet mirë kur thotë se “për vendimet nuk pyetet partia”. Ka disa vendime, për të cilat duhet ta pyesësh partinë. Nuk mund të pyesë Partia Demokratike për çdo vendim studiot e gazetarëve. Këtë duhet ta mësojë një herë e mirë edhe Jorida Tabaku./CNA.al

Tabaku flet si Basha/“Berisha anëtar i Këshillit Kombëtar të PD”

Luli Basha si “dhunues” i grave

Basha shënon “autogol”/ Deklarata që “fundos” kreun e PD  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Bumçi: Këto janë arsyet themelore pse mbështes Sali Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi , tregon se ka disa arsye themelore pse mbështet ish kryeministrin Sali Berisha.

I ftuar në emisionin “Të paekspozuarit”  me Ylli Rakipin, Bumçi është shprehur se opozita ofron më shpresë që pas humbjes së zgjedhjeve në 25 Prill.

Ai u shpreh se, nëse Sali Berisha nuk do të dilte dhe të organizonte foltoren, opozita do kthehej në muze.

Kam mbështetur Berishën për shumë arsye dhe themelorja është se opozita nuk ofron shpresë dhe kjo shpresë u shua me mos fitoren në zgjedhjet e 25 prillit.Fakti që nuk i ofruam shqiptarëve ndryshimin ishte goditje për opozitën. Duke qenë se partitë fushatën dhe gjithçka e kanë kthyer në presidenciale dhe merita do ti shkonte atij do bëhej kryeministër por kur humb duhet të mbash përgjegjësi.

Kjo humbje krijoi krizë besimi dhe kemi raportin më kritik që është bërë për zgjedhjet, por pse Basha nuk e përdor raportin kritik të zgjedhjeve.

Kur merr vendime duhet të përballesh. Demokratët e kuptojnë të mirën e PD, pse nuk i ndanë me to dhe të dalë ashtu siç del Berisha.

Duhet të kthejmë shpresën që opozita do ekzistojë, nëse Berisha nuk do të dilte opozita do kthehej në muze.  Kjo opozitë nuk ofron më shpresë se e ndryshon situatën dhe e bën më mirë”, tha Bumçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Gjysma e votuesve të Partisë Demokratike preferon Sali Berishën si kryetar të PD. Lulzim Basha mbështetet nga 1/3-ta e votuesve të PD, për të qëndruar në karrigen e kryetarit të partisë.

Vetëm 8.3% e votuesve të PD mendojnë që partisë i duhet një udhëheqës i ri.Thuajse gjysma e votuesve të PD-së mendojnë se largimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat nuk e ndihmon partinë të vijë në pushtet më shpejt. Vetëm 22% e tyre mendojnë se vendimi i Bashës e ndihmon ardhjen në pushtet të PD-së./Euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Aty ku ka lek, ata janë bashkë”/ Akuzat e forta të Murrizit, çfarë fshihet pas marrëveshjes për vaksinat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetar i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi është shprehur kundër bashkimit të opozitës e maxhorancës për blerjen e vaksinave, duke e konsideruar votimin një turp.

Ai hedh akuza të drejtpërdrejta për të dyja palët, duke thënë se, aty ku ka lek, ata janë bashkë.Sipas tij, çmimi i vaksinës Pfizer është rritur, por asnjë nga deputetët e opozitës nuk kërkoi ta shihte faturën.

LEXO EDHE:  Deklaratat e Halim Kosovës kundër Bashës/ Reagon Kulluri: Të vërteta të dhimbshme

LEXO EDHE:  Berisha poston foton/ Demokratët kryqëzojnë Bashën: Tradhëtar

“Sa herë kanë votime për lek këta janë bashkë. Nuk e dëgjova asnjë deputete të opozitës, ku është fatura. Pfizer ka rritur çmimin. Votuan edhe heshtën. Ky votim është turp”, tha Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE