LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rritja e infektimeve/ Anëtarja e Komitetit të Ekspertëve flet për masat e reja

14 Nëntor 2021, 17:17, Lifestyle CNA
Rritja e infektimeve/ Anëtarja e Komitetit të Ekspertëve flet

Mjekja Xhorxhina Kuli, anëtare e Komitetit Teknik të Ekspertëve, ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë.

Në një intervistë për tv klan, ajo shprehet se rastet janë rritur ndjeshëm për shkak të mosrespektimit të masave anti-COVID.

?Më vjen keq që shpeshherë hyjmë në supermarket dhe shumica janë pa maskë. Ose grumbullimi në transportin publik apo në ambiente të mbyllura nuk zbatojnë as maskën as distancimin?.

E pyetur nëse do të ketë ashpërsim të masave në rast se shifrat vijojnë të rriten, ajo tha se qytetarët duhet të zbatojnë me rigorozitet masat e vendosura nga Komiteti i Ekpspertëve, në mënyrë që të mos kemi kufizim të mëtejshëm të lëvizjes.

?Para se të kalojmë në masa të reja i bëj thirrje të gjithëve: të mundohemi me rigorizitet të zbatojmë ato masa aktuale që janë. Nuk uroj kurrë që të marrim masa të reja dhe shkojmë në kufizimin e lëvizjes dhe s?do thoja kurrë lockdoën. Kjo është e dëmshme për të gjithë. Por ama që të duam të ndihmojmë mjekësinë dhe epidemiologjinë në këtë aspekt duhet të gjithë të kontribuojmë me zbatimin me rigorozitet të masave?, theksoi ajo.

Lajmet e fundit nga