LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

LSI shton sulmet ndaj Bashës/ Zbulon planin e fshehtë me Ramën në 25 prill

12 Nëntor 2021, 17:29, Politikë CNA
LSI shton sulmet ndaj Bashës/ Zbulon planin e fshehtë me Ramën

Lëvizja Socialiste për Integrim ka vijuar sulmet në drejtim të kryeopozitarit Lulzim Basha.

Pas Monika Kryemadhit dhe Petrit Vasilit, mbrëmjen e sotme ka reaguar edhe ish deputetja  ekësaj partie Silva Caka.

Në një intervistë për Report Tv, Caka u shpreh se Lulzim Basha kishte bërë plan me Edi Ramën për izolim të LSI në zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa shton se nuk ka pasur zyrtarisht asnjë propozim nga PD për numër mandatesh.

?Çdo parti ka struktura ka kryetarë të cilët diskutojnë me njëri-tjetrin, në Shqipëri është bërë e rrugës nëse nuk ka një komunikim strukturash partish ka një komunikim kryetarësh i cili merr më pas rrugën ligjore.  Nuk kemi pasur një propozim zyrtar që ne të përfshiheshim në një listë të përbashkët apo që të propozoheshin një numë ri caktuar mandatesh. Të dalin në media individë të cilët pavarësisht faktit që mund të jetë publik, por nuk nënkuptojnë asgjë në sensin e vendimmarrjeve të mëdha brenda partisë, por kur kjo nuk vjen nga një fuqi vendimarrëse, ky propozim nuk merret në konsideratë.

Nuk mund ta justifikojnë gjithë humbjen, që e patëm edhe të përbashkët. Nuk mund të justifikohet duke thënë se i ofruam LSI-së vende të sigurta në listë. Nuk mund të bëjë pis LSI-në as Gaz Bardhi as Lulzim Basha, i kemi qëndruar të gjitha kauzave të Lulzim Bashës. Dogjëm mandatet që të bënim Lulzim Bashën kryeministër. Zotëria jepte garanci se kishte garanci nga pala gjermane për zgjedhje të parakohshme.

Deri në një moment të caktuar u pa një frymë bashkëpunimi e më pas u shkëput me thikë. Daljet në terren nuk u bënë kurrë të përbashkëta. Edhe në Kombinat kemi dalë vetëm për ti dhënë protagonizëm Bashës. Kjo u pa si dobësia, ose ka qenë një plan i mirëmenduar për të sulmuar dhe izoluar sa më shumë LSI. Po kuptohet shumë qartë që ishte një qartë i mirëmenduar e gjithë aleanca nuk ka qenë as me Gjermanët, as me BE-në as me SHBA, por me Edi Ramën. Këto po më duken si njerëz që po luftojnë me mullinjtë e erës, por armikun?, tha Caka./CNA.al

Lajmet e fundit nga