LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kodi i Familjes/ Berisha akuza Ramës: Ligje ateiste në Kuvend

12 Nëntor 2021, 16:49, Politikë CNA
Kodi i Familjes/ Berisha akuza Ramës: Ligje ateiste në Kuvend

Nga ?Foltorja? në Sarandë, lideri historik, Sali Berisha kritikoi rëndë depozitimin në Kuvend të nismës që prek Kodin e  Familjes, për të cilën tha se familja dhe prindërit nuk mund të  asgjësohen me ligje ateiste.

?Jemi forcë konservatore, përgjegjës për ata që s’janë më sot mbi tokë, përgjegjës për ata që janë sot këtu e për ata që do të lindin nesër. Do të bëjmë gjithcka për konstituimin e lirisë e për ata që do të vijnë në të ardhmen. Ne vendosim në fokus familjen, ska asnjë gjë më të shenjtë se ajo. Nëse kemi një trashëgimi, kemi vlerat e traditat familjare, soliadritetin. Çfarë i shpëtoi shqiptarët nga katastrofa në vitet e para të pluralizmit? I shpëtoi solidariteti familjar. 

Mijëra morën rrugët për të mbajtur familjen. Ajo ka qenë dhe ata janë kompania më e madhe e sigurimit. Këto vlera nuk mund të preken. Familja e prindërit nuk mund të asgjësohen me numra siç bëjnë aventurierët. I mbështesim dhe do vijimë të mbështesim konsolidimin e familjes. Rama mos guxojë të prekë familjen me ato ligje ateiste që ka dërguar në Parlament?, shprehu ish-Kryeministri.

Berisha nuk la pa përmendur as nismën ?Ballkani i Hapur?, për të cilën tha se asnjë zyrtar evropian nuk e ka mbështetur sepse në thelb është një nismë që i jep përparësi hegjemonisë serbe në rajon.

?Edi Rama me tempullin e tij, interesin kombëtar do ta zëvendësojë me Ballkanin e George Soros. Pse t?i japim ne përparësi hegjemonisë serbe? Çfarë prodhoi hegjemonia serbe në rajon?

 Vetëm luftëra. BE prandaj krijoi nismën e  Berlinit ku 6 shtetet bashkohen në proces bashkëpunimi. Përfaqësuesit më të lartë të Evropës, Merkel dhe Von der leyen në vizitat në Shqipëri sollën mesazhin se Ballkani i Hapur nuk është për Evropën. Ajo nuk është as për SHBA?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga