LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lulzim Basha: Unë kam luftë me Saliun

12 Nëntor 2021, 16:34, Politikë CNA
Lulzim Basha: Unë kam luftë me Saliun

Kreu i Parisë Demokratike Lulzim Basha ka folur për përjashtimin e ish kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD. Në një intervistë për News 24, Basha u shpreh se veprimi i tij ka qenë në të mirë të demokratëve, ndërsa shton se Berisha ka qenë ai që ka hapur lufytë brenda llojit.

?Jam shumë i shqetësuar për PD. Koha do ta provojë pse veprimet e mija kanë qenë për interesin më të mirë të demokratëve. Një nga të metat e mija qenka se jam shumë i arsyeshëm. Foltorja i është mbivendosur aktit për dhënien fund të mosndëshkueshmërisë së korrupsionit. Hapi luftë brenda llojit Sali berisha. Nuk mund mos ta them që ka patur arsye vetjake. Kam pasur marrëdhënie të ngushte me Berishën. Jam stepur nga sulmet e pacipa, gënejshtrat që ka hedhur drejt meje. Siç më ka thënë një demokrat i vjetër që ta njohësh Berishën duhet ta kesh përballë. Unë deri tani kam pasur një fasho në sy, të cilën s?do ta kem më. Koha e tyre ka mbaruar, kjo kohë nuk do të vijë më?, tha Basha.

Kryeopozitari theksoi se vendimi për Berishën është marrë nga SHBA dhe PD nuk do të bëhet mburojë për asnjë person të padëshiruar.

?Me atë që ka bërë këto dy muaj, ka treguar qartë se atë që ka nisur për demokraci të brendshme, e ka sebep. Nuk e ka për demokracinë e brendshme të PD, por me SHBA-të. Sepse vendimi ka ardhur nga SHBA-të. E ka shpallur non-grata. PD nuk mund të shërbejë si mburojë për një peerson non-grata. Askush nuk mund ta kthejë bunkier anti-amerikan për interesat e veta. Është detyrimi i çdo demokrati të mos e lejojë këtë gjë. Do të merret çdo vendim i nevojshëm që PD të mos kthehet bunkier për interesa personale i Berishës?, tha Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga