LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Na keni nderuar”/ Rama ‘hap thesin’ për ushtrinë, premton sërish rritje pagash

10 Nëntor 2021, 17:27, Politikë CNA
“Na keni nderuar”/ Rama ‘hap thesin’ për

Kryeministri Edi Rama gjatë prezantimit të buxhetit 2022 për Forcat e Armatosura, ka lajmëruar rritjen e pagave për forcat e armatosura.

Rama tha se pagat për këtë kategori do të rriten me 30%, ndërsa bëri me dije se vitin e ardhshëm do t?i rrisë sërish ato.

“Nuk është rrija e parë e pagave që bëjmë, pas një periudhe shumë të gjatë me forcat tona të armatosura që mbeten shumë mbrapa. Kur u takuam pas zjarreve në gusht, unë ju thashë do t?iu rrisim pagat dhe sot pagat janë të shkruara me 30% rritje në projektbuxhetin e vitit të ardhshëm.

Sot po ju them se vitin tjetër do t?i rrisim përsëri pagat. Nuk ka asnjë arsye që forcat tona të jenë mbrapa nga shumë vende të aleancës. Nuk flasim për vendet e fuqishme, por për vende të tjera që janë më të forta ekonomikisht se ne, por ne në aspektin e forcave të armatosura nuk kemi përse të mos synojmë që do t?i arrijmë. Nuk kemi më ushtrinë më pak të paguar në NATO.

Nuk jemi as në krye, sepse aty askush nuk besoj se do të arrijë ndonjëhere, as në mes por as të fundit. Brenda mandatit të tretë ne të jemi diku në mes. Besoj se mund ta arrijmë. Jam i bindur se së bashku mund ta arrijmë. Është rritja me e madhe ndonjëherë për një sektor. Është më e lartë se rritja 25% për policinë e shtetit para disa vitesh.

Vjen si rezultat të asaj që ju keni dhënë dhe keni nderuar Shqiëprinë. E keni vendosur Shqipërinë në vështirësi.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga