LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi me homologun hollandez/ Rama zbulon çfarë u diskutua mes tyre

10 Nëntor 2021, 12:10, Politikë CNA
Takimi me homologun hollandez/ Rama zbulon çfarë u diskutua mes tyre

Në fjalën e mbajtur në konferencën e përbashkët me homologun hollandez, Mark Rutte, kryeministri Rama zbuloi edhe temat e diskutimit në takimin e zhvilluar mes tyre.

Rama tha se tematikë e diskutimit ishin marrëdhëniet mes dy vendeve, mbështetja e Hollandës kundrejt Shqipërinë për anëtarësimin në BE dhe mbështetja në fushën e arsimit e në rritjen e sigurisë.

?Rutte erdhi në Shqipëri pasi kaloi 4 palë zgjedhje. Kënaqësi sepse ndodhi në një moment pozitiv të marrëdhënieve mes nesh. Hollanda e ka mbështetur hapur thirrjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Marrëdhënia shkon përtej procesit të BE. 

Kemi një marrëdhënie pune pozitive dhe impakti I Hollandës rritet vit pas viti. Arkitektë hollandezë të përfshirë në zhvilimet e reja në Shqipëri. Kemi rritje të turistëve nga Hollanda. 

Folëm për fushën e sigurisë dhe në kuadër të luftimit të krimit të organizuar. Folëm për mundësitë që Hollanda të mbështesë Shqipërinë në fushën e arsimit dhe një qasje më të hapur ndaj të rinjve në zonat rurale për t?i përfshirë në programe të mbështetjes.

Franca, Hollanda e Gjermania janë gati për të nisur formalisht procesin e gjatë të negociatave, por e dini ngërçin e krijuar nga Bullgaria. E falenderoj për komunikimin me palën bullgare?, deklaroi Rama.

Lajmet e fundit nga