LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një vit nga Samiti Sofias/ Majlinda Bregu përkujton marrëveshjen mes vendeve

10 Nëntor 2021, 15:06, Politikë CNA
Një vit nga Samiti Sofias/ Majlinda Bregu përkujton marrëveshjen

Sot një vit më parë, vendet e Ballkanit Perendimor, që nuk janë pjesë e Bashkimit Eropin ranë ndakort që të fuqizojnë lidhjen mes tyre në Samitin e Sofias që u mbajt në kuadër të procesit të Berlinit.

Liderët e shteteve u zotuan që të ndërtojnë një treg të përbashkët rajonal dhe po ashtu të miratojnë politikat e mjedisit.

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu, ka përkujtuar përmes një postimi në rrjetet sociale marrëveshjen mes vendeve pjesëmarrëse.

?Rajoni ynë qëndron midis një shkëmbi dhe një deti të thellë blu. Por, askush nuk do të na japi një masterplan për të na ndihmuar që të bashkëpunojmë për atë cka është në interesin tonë.

CRM është një plan që do të evoluojë gradualisht me kalimin e kohës, duke iu përshtatur sfidave, por me shpresë se do të vazhdojë të ndjeki qëllimin e tij fillestar: një rajon në integrim më të ngushtë është një rajon më i mire?, shkruan ajo./CNA.al

Lajmet e fundit nga