LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Robert Papa zbardh dinamikën: Avioni me afganë që nuk u ul kurrë në Tiranë, ja pse erdhën kongresmenët

10 Nëntor 2021, 15:21, Politikë CNA
Robert Papa zbardh dinamikën: Avioni me afganë që nuk u ul

Ardhja e kongresmenëve amerikanë në vendin tonë ka qenë në fokus të diskutimit nga gazetari Robert Papa.

Ky i fundit, gjatë një interviste për MCN, u shpreh se diplomatët amerikanë erdhën për të vizituar shtetasit afganë, të cilët janë strehuar në vendin tonë, ndërsa theksoi se senatorja republikane, Joni Ernst, është vetë e dyshuar për korrupsion në fushatë në shtetin Ioëa dhe në këto kushte nuk mund të flasë për dyshimet që çuan në non gratën e Berishës.

?Sot diplomacia amerikane po luhet me Tuiter. Atje ata kanë nxjerrë takimet me afganët, jo ato me Ramën dhe në PD. Kur një kongresmen dhe senator udhëton jashtë, Thesari paguan. Që të jetë një delegacion zyrtar, duhet të ketë një eveniment zyrtar. Në këtë rast duket qartë se ata erdhën për afganët.

Senatorja në Ioëa është akuzuar për korrupsion në fushatë. Përsa i përket ndërhyrjes së Kim, është jashtë protokollit. Nuk më erdhi mirë kur senatorja e quajti të korruptuar Berishën?, tha ai.

Papa zbardhi edhe dinamikën e kthimin mbrapsht të një avioni me afganë, i cili ishte parashikuar të ulej në Tiranë.

?Gazetari Glenn Beck mblodhi për 2 ditë 30 milionë dollarë për t?i çuar afganët në vende të ndryshme. Ai thotë se një avion po bëhej gati të ulej në Tiranë, por DASH vendosi të mos ulej. Pra zonja Kim bënte rolin e stjuardesës. Beck akuzon se Departamenti i ka duart me gjak sepse ishin njerëzit e tij ata që u vranë. DASH donte që të evakuoheshin njerëzit e preferuar të Soros. Kjo ambasadore që ka përplasje me fondacione të ndryshme, e përdori këtë rast. Pra, edhe delegacionin?, tha Papa./CNA.al

Lajmet e fundit nga