LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I njohur për rolet e tij antagoniste/ Ndërron jetë aktori i njohur meksikan

9 Nëntor 2021, 16:34, Lifestyle CNA
I njohur për rolet e tij antagoniste/ Ndërron jetë aktori i

Aktori i famshëm Enrique Rocha ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare. Aktori meksikan njihej shumë edhe në shqipëri për karrierën e tij të gjatë në telenovela.

Atij i besoheshin më shumë rolet antagoniste për shkak të zerit të tij të thellë dhe personalitetin misterioz.

Shkaku i vërtetë i vdekjes ende nuk është bërë i ditur zyrtarisht, por mendohet se u nda nga jeta për shkaqe natyrale.

Aktori lindi në shtetin qendror të Guanajuato, më 5 janar 1940. Në moshë shumë të re ai mbërriti në Mexico City, ku studioi nga shkolla fillore deri në universitet, duke u diplomuar për arkitekturë në Universitetin Kombëtar Autonom të Meksikës (UNAM).

Rocha nuk e kishte imagjinuar kurrë se fati i saj ishte në aktrim. Një ditë iu dha rastësisht një mundësi që do t’i ndryshonte jetën dhe për të cilën do të kalonte nga arkitektura në skenë. I ftuar nga një mik, Enrique Rocha shkoi në provat e “Despertar de la Primavera”, një shfaqje që po drejtohej nga Juan José Gurrola. Kur aktori Juan Ibáñez nuk shkoi në provë, Gurrola e ftoi Rocha të ngjitej në skenë për të thënë pjesën e tij. Me mbarimin e pjesëmarrjes, regjisori u interesua për zërin dhe pamjen e tij të veçantë dhe e ftoi të ishte pjesë e shfaqjes. Atëherë filloi karriera e tij e madhe e aktrimit, kryesisht në teatër e më pas në filma.

Kur ishte vetëm 21 vjeç, Rocha interpretoi në një nga veprat më të rëndësishme, ?Hamleti?, dhe më pas atij iu hapën dyert e televizionit.

Lajmet e fundit nga