LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prindërit ngurrojnë të vaksinojnë fëmijët kundër COVID-19

3 Nëntor 2021, 15:54, Lifestyle CNA
Prindërit ngurrojnë të vaksinojnë fëmijët

Prindërit po ngurojnë të vaksinojnë fëmijët të moshës 12 vjeç e sipër. Interesi në ditët e para të nisjes së vaksinimit është i ulët te kjo grup moshë.

Një prind thotë se vetë është i vaksinuar, por nuk ndjehet i sigurt që të vaksinojë fëmijën e tij.

?Po dëgjohet gjithçka për këtë vaksinën. Për fëmijën nuk vendoset kaq kollaj?, thotë ai.

Në ditët e para të nisjes së vaksinimit të fëmijëve 12 vjeç e sipër, interesi i prindërve për t?i vaksinuar ka qenë i ulët.

Vetëm në qendrën numër 6 në kryeqytet, qendër e cila ka nën kontroll mbi 2000 fëmijë, vetëm 10 prej tyre janë vaksinuar, edhe ato mbi moshën 16 vjeç.

?Interesi ka qenë i ulët, një pjesë e fëmijëve janë goxha skeptik për bërjen e vaksinës për fëmijët e tyre?, thotë Besar Hysi, mjek i familjes nga qendra shëndetësore nr. 6.

Ndryshe nga hezitimi për vaksinim të fëmijëve, personat mbi moshën 60 vjeçare tregojnë gatishmëri për vaksinimin me dozën e tretë përforcuese. Nga kjo grup moshë tregojnë  gatishmëri për të bërë dozën e tretë të vaksinës.

 ?Pa diskutim fare, kam bërë dhe të gripit. Coronavac, nuk e ndërroj?, thotë një qytetar.

?Patjetër, unë Pfizer dua?, thotë një tjetër.

?Në datën 3 nëntor do e bëj?, konfirmon një qytetar.  

Doza e tretë e vaksinës për personat mbi 60 vjeç do të jetë e kompanisë së njëjte me dy dozat e para, por ka edhe përjashtime.

?Vetëm në rastet kur ka pasur probleme me dy dozat e para, atëherë mund të bëhet kombinimi me një vaksinë tjetër?, bën të ditur mjeku Besar Hysi.

Deri më tani në Shqipëri është vaksinuar rreth 31% e popullsisë./euronews 

Lajmet e fundit nga