LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata epidemiologjike/ Alimehmeti: Miksimi i këtyre dy vaksinave krijon mbrojtje më të fortë

2 Nëntor 2021, 19:11, Lifestyle CNA

Mjeku Ilir Alimehmeti ka folur mbi situatën epidemiologjike në vend dhe vaksinimin për moshat e reja.

Ai u shpreh kundër vaksinimit për moshat nën 12 vjeç për të cilët thonë se e kalojnë më lehtë dhe janë shumë të rralla rastet për hospitalizim.

?Imunizimi i popullsisë nga Covid ka bërë punën e vet pasi herën e dytë e kalojnë më lehtë. Në korrik studimi i shkencave e nxori mbi 70% të imunizuar. Por pavarësisht kësaj këtu është e njëjta klinikë. Të gjithë jemi në risk dhe në momentin kur nuk jemi të imunizuar atëherë duhet të bëhet vaksina.

Ka hezitime dhe ne kemi përqindje të lartë të njerëzve që janë vaksinuar 40% prej tyre kanë marrë një dozë. Mos harrojmë se 4 miliard njerëz janë vaksinuar dhe në 4 miliard njerëz nëse do të kishte diçka do të binte në sy. Kush nuk është i imunizuar mund të bëjë vaksinën që dëshiron vetë.?, tha ai.

‘Efekti më i madh është që të vaksinohen ata që nuk janë vaksinuar, doza e tretë i ofrohet atyre që kanë bërë dozën e tretë. E treta shton efekt. Me Astra Zenica nuk është e detyrueshme, kurse me Pfizer është vendosur që mban imunitetin deri në 6 muaj. Gjeja e mirë nuk ka efekte anësore kur miksohen vaksinat apo kur bëhet doza e tretë. Nëse bëhet miksimi i vaksinave është më mirë që kanë imunitet më të plotë?, shtoi Alimehmeti. 

Sa i përket vaksinimit për fëmijët mbi 16 vjeç ai tha se nga ana mjekësore quhet të rritur.

?Është e rekomanduar edhe për adoleshentët që kanë sëmundje. Nuk ka sens të bëhet me detyrim që kjo grupmoshë të bëhet me detyrim. Megjithatë ka adoleshentë që e kanë kërkuar dhe nuk ka asgjë të keqe. Më mirë është që virusi të qarkullojë sa më pak.

Për fëmijët mbi 12 vjeç, rregulli është për ata që kanë sëmundje bilete këta duhet të vaksinohen patjetër dhe ti ndihmojmë këta që kanë transplanto malinje tumuriale që ti ndihmojmë duke i vendosur në dispozicion vaksinën. Për fëmijët mbi 12 vjeç që nuk kanë probleme mjekësore nuk ja rekomandoj të vaksinohen. Fëmija i shëndetshëm e kalojnë Covid relativisht lehtë?, tha Alimehmeti./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga