LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abuzimi me tenderin 7 milionë lekë/ GJKKO merr vendimin për 8 zyrtarët e arrestuar

31 Tetor 2021, 11:22, Aktualitet CNA
Abuzimi me tenderin 7 milionë lekë/ GJKKO merr vendimin për 8

GJKKO ka vendosur të lërë në burg 8 zyrtarët e arrestuar në Bashkinë Durrës për tenderin për blerjen e shkallës së një zjafrrfikëse me vlerë 7 milionë lekë.

Konkretisht janë lënë në burg Adriatik Velaj, Muhamed Likazhiu, Artan taho, Kastriot Beqaraj, Gjergj Markolaj, Indrit Marmuhaj, që janë të gjithë zyrtarë të Bashkisë.

Ndërkohë që është lënë në ?arrest në shtëpi? Lulzime Rami administratore e shoqërisë R&R Group sh.p.k. dhe ?detyrim për t?u paraqitur në policinë gjyqësore? për Elona Ramin, pronare e kompanisë R&R Group sh.p.k.

Tenderi 7 milion lekë për shkallët e zjarrfikëses çoi në arrestimin e tetë personave, mes tyre gjashtë zyrtarë në bashkinë e Durrësit. Operacioni u zhvillua nga Prokuroria e Posaçme.

Sipas SPAK, këta persona në bashkëpunim me njëri tjetrin kanë manipuluar garën për tenderin me vlerë të fondit limit prej 7 083 000 lekë në periudhën Maj-qershor 2020 për blerje autoshkalle për mbrojtjen nga zjarri dhe shpëtimin./CNA.al

Lajmet e fundit nga