LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti 4.5 ballë shkundi Bulqizën/ Më shumë se 100 banesa të dëmtuara

31 Tetor 2021, 10:01, Aktualitet CNA
Tërmeti 4.5 ballë shkundi Bulqizën/ Më shumë se 100

Pas tërmeteve të një pas njëshme që kanë vijuar përgjatë 48 orëve të fundit në Dibër, mësohet se bilanci I banesave të dëmtuara ka arritur në rreth 100.

Kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla ka konfirmuar se janë rreth 100 banesa janë konfirmuar të dëmtuara.

Ndërsa që nga ana e institucionit të Prefektit të DIbrës, Nexhbedin Shehu, është bërë me dije se shifra e konstatuar në terren është dëmtimi i 110 banesave, 30-35 prej të cilave me dëmtime më serioze. Prefekti jep edhe banesat e dëmtuara sipas Njësive Administrative.

Njoftimi i institucionit të prefektit:

Informojmë për situatën pas tërmetit te datës 29.10.2021 që preku qarkun Dibër, nga institucioni i Prefektit ne komunikim me MC te bashkime Bulqizë, bazuar ne situatën e krijuar nga raportimet nga njësitë administrative të kësaj bashkie ku u raportuan dëme  në disa banesa për të cilën u ngritën 3 grupe pune për këtë qëllim, ku nga verifikimet në terren u konstatuan të dëmtuara 110 banesa, nga te cilat 70-75 banesa te dëmtuara lehte dhe 30-35 banesa me dëmtime të mesme të shoqëruara me kërkesat e qytetarëve sipas Njësive Administrative te ndara si me poshtë vijon;

Nj. Adm. Shupenze 25 banesa.

Nj. Adm. Zerqan 22 banesa.

Nj. Adm. Fushë-Bulqizë 28 banesa.

Nj. Adm. Gjoricë 11 banesa

Nj. Adm. Ostren 9 banesa.

Nj. Ad. Trebisht 6 banesa.

Nj. Adm. Martanesh 6 banesa.

Nj. Adm. Bulqizë   4 banesa.

Grupet e verifikimit të Bashkise Bulqizë janë në terren për verifikimin dhe vlerësimin e dëmeve në territor. Mbetemi ne kontakt.

Ndërkohë që Bulqiza vijon të përballet me lëkundjet e tërmetit. Brenda 48 orëve janë shënuar 7 lëkundje tërmeti.

Lajmet e fundit nga