LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vettingu i prokurorëve dhe gjyqtarëve/ Mbi 70 të larguar nga sistemi i drejtësisë

30 Tetor 2021, 17:01, Aktualitet CNA
Vettingu i prokurorëve dhe gjyqtarëve/ Mbi 70 të larguar nga

Vakancat në Prokurorinë e Elbasanit rrezikojnë të shtohen. Prokurorja Ermira Tafani, njëherazi edhe drejtuese seksioni dhe prokuroja Armanda Xhaferri kanë paraqitur në Këshillin e Lartë të Prokurorisë dorëheqjen.

Sipas burimeve nga qeveria e organit të akuzës, prokuroret nuk kanë dhënë arsye shteruese mbi dorëheqjen e paraqitur, por mendohet shkak të jetë ngarkesa dhe stresi i vetingut.

Akti i dorëheqjes së tyre pritet të shqyrtohet javën e ardhme nga KLP-ja, ndërsa në rast pranimi në Prokurorinë e Elbasanit shkon në 5 numri i vakancave sa i takon prokurorëve, për shkak të 2 vakancave aktuale dhe ndarjes nga jeta pak ditë më parë të prokurores Erida Kokonozi.

Lajmet e fundit nga