LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Angazhimi i SHBA mbetet i fortë”/ Yuri Kim mesazh për hapjen e negociatave me BE

29 Tetor 2021, 11:42, Aktualitet CNA
“Angazhimi i SHBA mbetet i fortë”/ Yuri Kim mesazh për

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka drejtuar një mesazh të fortë sot, në lidhje me procesin e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE.

Në një postim në rrjetet sociale, Ambasadorja Kim ka ritheksuar dhe njëherë mesazhin e sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguari për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar,  duke shkëputur deklaratën se angazhimi i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor mbetet i fortë dhe se SHBA mbështet hapjen e neogociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut përpara fundit të vitit, e gjithashtu nismën ?Ballkani i Hapur? dhe nisma të tjera që promovojnë integrimin rajonal për të 6 vendet.

Kim shkruan se përkushtimi i SHBA mbetet i fortë për hapjen e negociatave për Ballkanin Perëndimor para fundit të vitit 2021.

?Përkushtimi ndaj Ballkanit Perëndimor mbetet i fortë, duke mbështetur hapjen e negociatave para fundit të vitit 2021. Mbëhtesim ?Ballkanin e Hapur? që duhet të jetë i hapur për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nisma të tjera  që promovojnë integrimin rajonal?, shkruan Yuri Kim./CNA.al

Lajmet e fundit nga